دیفن هیدرامین

  • دسته‌بندی: سلامتی و پزشکی
  • 1401/08/19
  • نویسنده: ثمین یزدانی
  • زمان مطالعه: 8 دقیقه
  • نظر : 0
  • تعداد بازدید: 38

چرا این دارو تجویز می‌شود؟
دیفن هیدرامین برای تسکین قرمزی، تحریک‌های پوستی، خارش و آبریزش چشم؛ عطسه کردن؛ و آبریزش بینی ناشی از تب یونجه، آلرژی یا سرماخوردگی استفاده می‌شود. دیفن هیدرامین همچنین برای تسکین سرفه ناشی از تحریک جزئی گلو استفاده می‌شود. دیفن هیدرامین همچنین برای پیشگیری و درمان بیماری‌های حرکتی، و برای درمان بی خوابی (مشکل در خوابیدن یا ماندن در خواب) استفاده می‌شود. دیفن هیدرامین همچنین برای کنترل حرکات غیرطبیعی در افرادی که در مراحل اولیه سندرم پارکینسون (اختلال سیستم عصبی که باعث مشکلات حرکتی، کنترل عضلانی و تعادل می‌شود) یا افرادی که مشکلات حرکتی را به عنوان عارضه جانبی یک دارو تجربه می‌کنند، استفاده می‌شود.
دیفن هیدرامین علائم این بیماری‌ها را تسکین می‌دهد اما علت علائم را درمان نمی‌کند و یا بهبودی را تسریع نمی‌بخشد. دیفن هیدرامین نباید برای ایجاد خواب آلودگی در کودکان استفاده شود. دیفن هیدرامین در دسته‌ای از داروها به نام آنتی هیستامین‌ها قرار دارد. این ماده با مسدود کردن عملکرد هیستامین، ماده‌ای در بدن که باعث علائم آلرژیک می‌شود، عمل می‌کند.

مطلب پیشنهادی:  آیا کرم های ضد آفتاب طبیعی موثر هستند؟

این دارو چگونه باید مصرف شود؟
دیفن هیدرامین به صورت قرص، قرصی که به سرعت تجزیه می‌شود، کپسول، کپسولی پر از مایع، پودر و شربت برای مصرف خوراکی عرضه می‌شود. هنگامی که دیفن هیدرامین برای تسکین علائم آلرژی، سرماخوردگی و سرفه استفاده می‌شود، معمولاً آن را هر 4 تا 6 ساعت باید مصرف کنید. هنگامی که دیفن هیدرامین برای درمان بیماری‌های حرکتی استفاده می‌شود، معمولاً 30 دقیقه قبل از حرکت و در صورت نیاز قبل از غذا و قبل از خواب مصرف می‌شود. هنگامی که دیفن هیدرامین برای درمان بی خوابی استفاده می‌شود، مصرف آن قبل از خواب (30 دقیقه قبل از خواب برنامه ریزی شده) می‌باشد. هنگامی که دیفن هیدرامین برای درمان حرکات غیر طبیعی استفاده می‌شود، معمولاً ابتدا سه بار در روز و سپس 4 بار در روز مصرف می‌شود. دستورالعمل‌های روی بسته یا نوشته شده در نسخه خود را به دقت دنبال کنید و از پزشک یا داروساز خود بخواهید هر قسمتی که متوجه نمی‌شوید را توضیح دهد. دیفن هیدرامین را دقیقا طبق دستور مصرف کنید. کمتر یا بیشتر از آن را مصرف نکنید، همچنین بیشتر از آنچه پزشکتان تجویز کرده یا روی برچسب آن تجویز شده است استفاده نکنید.

دیفن هیدرامین هم به تنهایی و هم در ترکیب با مسکن‌ها، کاهش دهنده‌های تب و ضد خفگی تجویز می‌شود. از پزشک یا داروساز خود در مورد این که کدام محصول برای علائم شما بهتر است مشورت بگیرید. قبل از استفاده همزمان از دو یا چند محصول، برچسب‌های داروهای سرفه و سرماخوردگی بدون نسخه را به دقت بررسی کنید. این محصولات ممکن است حاوی یک ماده (یا مواد) فعال مشابه باشند و مصرف آن‌ها با هم می‌تواند باعث اوردوز شود. این موضوع به ویژه زمانی مهم است که به کودک داروهای سرفه و سرماخوردگی می‌دهید.

داروهای ترکیبی سرفه و سرماخوردگی که بدون نسخه ارائه می‌شوند، از جمله محصولات حاوی دیفن هیدرامین، می‌توانند باعث عوارض جانبی جدی یا مرگ در کودکان خردسال شوند. این داروها را به کودکان زیر 4 سال ندهید. اگر این داروها را به کودکان 4 تا 11 ساله می‌دهید، مراقب باشید و دستورالعمل‌های روی بسته را با دقت دنبال کنید.
اگر دیفن هیدرامین یا دارویی ترکیبی حاوی دیفن هیدرامین را به کودکتان می‌دهید، نوشته روی بسته را به دقت بخوانید تا مطمئن شوید که این محصول برای کودک در آن سن مناسب است. داروهای حاوی دیفن هیدرامین که برای مصرف بزرگسالان ساخته شده‌اند را به کودکان ندهید.

قبل از دادن داروی دیفن هیدرامین به کودک، نوشته روی بسته را بررسی کنید تا متوجه شوید که کودک چه مقدار دارو باید مصرف کند. دوزی را به کودک بدهید که با سن او روی نمودار مطابقت داشته باشد. اگر نمی‌دانید چه مقدار دارو باید به کودک بدهید، از پزشک او بپرسید.

اگر دیفن هیدرامین را به صورت شربت مصرف می‌کنید، از قاشق غذاخوری برای اندازه گیری دوز مصرفی استفاده نکنید. از قاشق یا فنجان اندازه گیری که همراه خود شربت در جعبه‌اش می‌باشد یا از قاشقی که مخصوص اندازه گیری دارو ساخته شده است استفاده کنید.

اگر قرص‌هایی را مصرف می‌کنید که به سرعت حل می‌شوند، یک قرص را روی زبان خود قرار داده و دهان خود را ببندید. قرص به سرعت حل شده و می‌توان آن را با یا بدون آب بلعید.

اگر کپسول‌ها را مصرف می‌کنید، آن‌ها را کامل ببلعید. سعی نکنید کپسول‌ها را بشکنید.

کاربردهای دیگر این دارو
این دارو گاهی برای مصارف دیگر تجویز می‌شود. از دکتر و یا داروساز خود برای اطلاعات بیشتر بپرسید.

چه اقدامات احتیاطی خاصی را باید انجام کنم؟
قبل از مصرف دیفن هیدرامین،
•    اگر به دیفن هیدرامین، هر داروی دیگر یا هر یک از مواد تشکیل دهنده دیفن هیدرامین حساسیت دارید، به پزشک و داروساز خود اطلاع دهید. از پزشک یا داروساز خود بپرسید یا لیستی از مواد تشکیل دهنده که روی بسته نوشته شده را بررسی کنید.
•    به پزشک و داروساز خود بگویید که چه نوع داروهای تجویز شده و یا بدون نسخه، ویتامین‌ها، مکمل‌های غذایی و داروهای گیاهی مصرف می‌کنید یا قصد دارید که مصرف کنید. هر یک از موارد زیر را نیز حتما ذکر کنید: سایر داروهای دیفن هیدرامین (حتی آن‌هایی که روی پوست استفاده می‌شوند)؛ سایر داروهای سرماخوردگی، تب یونجه یا آلرژی؛ داروهای ضد اضطراب، افسردگی یا تشنج؛ شل کننده‌های عضلانی؛ داروهای مسکن قوی برای درد؛ آرام بخش‌ها؛ قرص‌های خواب آور
•    اگر آسم، آمفیزم، برونشیت مزمن یا سایر انواع بیماری‌های ریوی؛ گلوکوم (بیماری که در آن افزایش فشار در چشم می‌تواند منجر به از دست دادن تدریجی بینایی شود). زخم معده؛ مشکل در ادرار کردن (به دلیل بزرگ شدن غده پروستات)؛ بیماری قلبی؛ فشار خون بالا؛ تشنج؛ یا غده تیروئید پرکار دارید یا تا به حال داشته‌اید، به پزشک خود اطلاع دهید. اگر قرار است از شربت آن استفاده کنید، و اگر به شما گفته شده است که رژیم غذایی کم سدیم داشته باشید، به پزشک خود اطلاع دهید.
•    اگر باردار هستید، قصد بارداری دارید یا در دوران شیردهی می‌باشید به پزشک خود اطلاع دهید. اگر در حین مصرف دیفن هیدرامین باردار شدید، با پزشک خود تماس بگیرید.
•    باید بدانید که معمولاً دیفن هیدرامین نباید توسط افراد مسن استفاده شود، مگر برای کنترل واکنش‌های آلرژیک جدی، زیرا به اندازه سایر داروها برای درمان بیماری شما ایمن یا مؤثر نیست. اگر 65 سال یا بیشتر دارید، با پزشک خود در مورد خطرات و مزایای مصرف این دارو صحبت کنید.
•    اگر جراحی دارید، از جمله جراحی دندان، به پزشک یا دندانپزشک بگویید که دیفن هیدرامین مصرف می‌کنید.
•    باید بدانید که این دارو ممکن است باعث خواب آلودگی شما شود. تا زمانی که نمی‌دانید این دارو بر شما اثر خواب آلودگی می‌گذارد یا نه، از رانندگی و کار با ماشین آلات کار دوری کنید.
•    به یاد داشته باشید که الکل می‌تواند به خواب آلودگی ناشی از این دارو بیافزاید. در طول مصرف این دارو از نوشیدنی‌های الکلی خودداری کنید.
•    اگر بیماری فنیل کتونوری (PKU، یک بیماری ارثی است که در آن باید رژیم غذایی خاصی دنبال شود تا از آسیب به مغز که می‌تواند باعث ناتوانی ذهنی شدید شود، جلوگیری شود)، باید بدانید که برخی از مارک‌های قرص‌های جویدنی و قرص‌هایی که به سرعت حل می‌شوند و حاوی دیفن هیدرامین هستند ممکن است شیرین شده با آسپارتام باشند، منبع فنیل آلانین.

چه دستورات غذایی خاصی را باید رعایت کنم؟
رژیم غذایی عادی خود را ادامه دهید، مگر اینکه پزشک به شما دستور دیگری بدهد.

اگر یک مصرف یک دوز را فراموش کردم چه باید بکنم؟
دیفن هیدرامین معمولا در صورت نیاز مصرف می‌شود. اگر پزشک به شما گفته است که دیفن هیدرامین را به طور منظم مصرف کنید، به محض آن که یادتان آمد، دوز فراموش شده را مصرف کنید. با این حال، اگر تقریباً زمان مصرف نوبت بعدی رسیده است، دوز فراموش شده را رها کرده و طبق برنامه منظم همیشگی خود پیش بروید. برای جبران نوبت فراموش شده دو دوز را همزمان مصرف نکنید.

این دارو می‌تواند چه عوارض جانبی داشته باشد؟ 
دیفن هیدرامین ممکن است عوارض جانبی داشته باشد. اگر هر یک از این علائم شدید است یا از بین نمی‌رود، به پزشک خود اطلاع دهید:
•    خشکی دهان، بینی و گلو
•    خواب آلودگی
•    سرگیجه
•    حالت تهوع
•    استفراغ
•    از دست دادن اشتها
•    یبوست
•    افزایش احتقان قفسه سینه
•    سردرد
•    ضعف عضلانی
•    هیجان (به ویژه در کودکان)
•    عصبی بودن

برخی از عوارض جانبی ممکن است جدی باشند. اگر هر یک از علائم زیر را تجربه کردید، فوراً با پزشک خود تماس بگیرید:
•    مشکلات بینایی
•    مشکل در ادرار یا ادرار دردناک
دیفن هیدرامین ممکن است عوارض جانبی دیگری داشته باشد. در صورت بروز هرگونه مشکل غیرعادی در حین مصرف این دارو با پزشک خود تماس بگیرید.

در مورد نگهداری و دور ریختن این دارو چه چیزهایی باید بدانم؟
درب این دارو را در ظرفی که همراه آن است، محکم بسته و دور از دسترس کودکان نگهداری کنید. آن را در دمای اتاق و به دور از گرما و رطوبت اضافی (فضایی مانند حمام) نگهداری کنید.

مهم است که تمام داروها را از دید و دسترس کودکان دور نگه دارید، زیرا بسیاری از ظروف (مانند قرص‌های هفتگی و قطره‌های چشمی، کرم‌ها، چسب‌های درمانی و داروهای استنشاقی) برای محافظت از کودکان طراحی نشده‌اند و کودکان خردسال می‌توانند آن‌ها را به راحتی باز کنند. برای محافظت از کودکان خردسال در برابر مسمومیت دارویی، همیشه درپوش‌های ایمنی را قفل کنید و بلافاصله دارو را در مکانی امن قرار دهید‌- جایی که بالا و دور از دید و دسترس آنها باشد. 

داروهای غیر ضروری باید به روش‌های خاصی دور ریخته شوند تا اطمینان حاصل شود که حیوانات خانگی، کودکان و سایر افراد نمی‌توانند آن‌ها را مصرف کنند. با این حال، نباید این دارو را داخل توالت بریزید. درعوض، بهترین راه برای دور انداختن داروهایتان پس دادن آن‌ها به مراکز درمانی یا مراکزی مخصوص پس گرفتن داروها است. با داروساز خود صحبت کنید یا با بخش زباله/بازیافت محلی خود تماس بگیرید تا در مورد برنامه‌های بازپس گیری دارو در محله خود مطلع شوید. اگر به برنامه جهت پس گرفتن داروها وجود ندارد، برای اطلاعات بیشتر به وب سایت دفع ایمن داروها FDA (http://goo.gl/c4Rm4p) مراجعه کنید.

در صورت اورژانس/ اوردوز
در صورت مصرف بیش از حد یا اوردوز، با اورژانس و واحد مسمومیت دارویی تماس بگیرید. اگر قربانی غش کرده، تشنج داشته، مشکل تنفسی دارد یا نمی‌تواند بهوش بیاید، بلافاصله با اورژانس تماس بگیرید.

چه اطلاعات دیگری را باید بدانم؟
هر سوالی در مورد دیفن هیدرامین دارید را از داروساز خود بپرسید.

بسیار مهم است که فهرستی مکتوب از تمام داروهای تجویزی و بدون نسخه‌ای که مصرف می‌کنید، و همچنین تمام داروهایی مانند ویتامین‌ها، مکمل مینرال یا سایر مکمل‌های غذایی را داشته باشید. هر بار که به پزشک مراجعه می‌کنید یا در بیمارستان بستری می‌شوید، باید این لیست را به همراه داشته باشید. همچنین این اطلاعات مهمی است که باید در مواقع اضطراری همراه خود داشته باشید.


برای یافتن بهترین و نزدیکترین پزشکان و مشاوران نزدیک خودتون روی لینک کلیک کنید


نظرت واسه ما مهمه، لطفا ثبتش کن!

wave