6  غذای سالمی که اگر بیش از حد بخورید ناسالم می‌شود!

  • دسته‌بندی: سلامتی و پزشکی
  • 1401/05/19
  • نویسنده: مرضیه درگاهی
  • زمان مطالعه: 4 دقیقه
  • نظر : 0
  • تعداد بازدید: 148

ممکن است این طور به نظر رسد که چیزهای بسیار خوب هرگز مضر نیستند. بسیاری از ما بدون اینکه متوجه باشیم در دام خوردن مثلاً میوه‌ها و سبزیجاتی می‌افتیم که می‌توانند به اندازه قند یا سدیم مضر باشند. خوشبختانه، ما می‌توانیم با خوردن متعادل جلوی عوارض جانبی تمام این مواد را بگیریم.

بیزاپ 6 غذا را بررسی کرده‌ است که ممکن است از دوست به دشمن تبدیل شود. شما نیز می‌توانید غذاهای دیگر را کنترل کنید که باید در هنگام مصرف مراقب باشید.

بیشتر بخوانید:  نکات طلایی تغذیه‌ ای و رژیم غذایی سالم برای زنان

موز

موز 

خوردن بیش از حد موز می‌تواند باعث پوسیدگی دندان شود. درست مانند قند، این میوه می‌تواند باکتری‌های مضر آسیب‌رسان به دندان را ایجاد کند که به مینای دندان شما آسیب می‌رساند. اما خبر خوب، مقدار قند داخل موز کمتر مجتمع است. اگر موز رسیده بخورید، ممکن است دچار سردرد شوید به خاطر اینکه سرشار از تیرامین است که می‌تواند محرک میگرن باشد. 2 موز در روز حافظ سلامتی شماست.

جو دوسر

جو دوسر 

اگر جو دوسر را بیش از حد مصرف کنید، احتمالاً دچار نفخ و مشکلات حرکات روده خواهید شد. مطالعه‌ی نشان داد که علایم یبوست را می‌توان با کم کردن مصرف فیبر غذایی تا حد زیادی کاهش داد. بعلاوه، خوردن بیش از حد جو دوسر جذب کلسیم، منیزیم و زینک را محدود می‌کند. هم‌چنین، خوردن بیش از حد جو دوسر موجب اضافه وزن می‌شود خصوصاً اگر مقدار زیادی مواد اضافه کنید. خوردن 3 الی 6 واحد در روز بسته به مصرف کالری روزانه شما مصرف سالمی است.

پنیر

پنیر 

قسمت بزرگی از یک تکه پنیر، شما را در معرض خطر ابتلا به بیماری قلبی قرار می‌دهد. این نوع غذا در چربی‌های اشباع بالا است که به دلیل ایجاد بیماری عروق کرونر قلب بدنام هستند. پنیر نیز اغلب به سبب هورمون معروف به کوله سیستوکینین موجب سوزش سر معده می‌شود که حین خوردن آزاد می‌شود.

برنج

برنج 

اگرچه برنج خوشمزه است، واقعاً حاوی ویتامین‌های کمی است. اگر بیش از حد برنج بخورید، خودتان را از تمام ویتامین‌های دیگر محروم می‌کنید. همچنین باعث افزایش سطح انسولین شما می‌شود. مهمتر از همه، ممکن است به سبب قرار گرفتن در معرض‌ سطح پایین آرسنیک موجب عملکرد ضعیفتر ذهنی می‌شود.

عُرف، معمولاً حدود 90 گرم برنج نپخته است.

بروکلی

بروکلی 

بروکلی حاوی تیوسیانات‌ها است که به تولید اضافی هورمون تیروئید منجر می‌شود. در نتیجه، شما ممکن است دچار ریزش مو، جوش صورت و عوارض دیگر شوید. بروکلی نیز می‌تواند باعث گرفتگی بینی و ایجاد حساسیت‌های دیگر مانند جوش پوستی یا خارش شود. بهتر است از مصرف بیش از 4 فنجان بروکلی در روز خودداری کنید.

بلوبری

بلوبری 

بلوبری می‌تواند پایین‌تر از حد نرمال گلوکز خون را کاهش دهد که برای دیابت خطرناک است. توت‌ها همچنین خون را رقیق می‌کنند، بنابراین مراقب باشید، به خصوص اگر قرص مصرف می‌کنید، بلوبری می‌تواند با داروهای شما تداخل داشته باشد. همچنین ممکن است دچار تنگی نفس یا تنفس نامنظم شوید به سبب اینکه بلوبری سرشار از ویتامین K است. 1فنجان بلوبری مقدار مناسب و سالم برای مصرف شما است.

 


بهترین و نزدیکترین   مواد غذایی و سوپر مارکت در اصفهان را در بیزاَپ پیدا کنید!


نظرت واسه ما مهمه، لطفا ثبتش کن!

wave