آموزش تصویری روش تعمیر و رفع نشتی شیرآلات حمام

  • دسته‌بندی: خانه و ساختمان
  • 1401/05/10
  • نویسنده: ثمین آقا بالایی
  • زمان مطالعه: 6 دقیقه
  • نظر : 0
  • تعداد بازدید: 315

درحالی‌که این برند از شهرت خوبی برخوردار است، ممکن است مجبور شوید نشتی یک شیر آب سینک حمام دلتا را تعمیر کنید. دلتا طیف گسترده‌ای از شیرها را تولید می‌کند، بنابراین این مقاله بر دو نوع محبوب آن‌ها تمرکز دارد: شیر دو دسته که به کارتریج‌های داخلی متکی است و شیر تک‌دسته که از بلبرینگ برای کنترل جریان آب استفاده می‌کند. درهرصورت، وجود نشتی همیشه از آن دسته کار های تعمیری است که خودتان می‌توانید انجام دهید و نیازی به تماس با لوله‌کش ندارد.

این مقاله بر اساس مصاحبه‌ای با لوله‌کش حرفه‌ای، به اسم دیو جونز است.

بیشتر بخوانید:  بهترین روش های پیدا کردن نشتی شیرآلات

روش اول: تعمیر شیر آب دو دسته دلتا

1. اطمینان حاصل کنید که نشتی در دسته یا دهانه است. 

1. اطمینان حاصل کنید که نشتی در دسته یا دهانه است. اگر شیر کارتریج دو دسته شما از دهانه چکه می‌کند، احتمالاً به دلیل اورینگ لاستیکی معیوب است. اگر نشتی از یک دسته یا هر دو دسته باشد، احتمالاً یک یا هر دو کارتریج داخلی معیوب هستند.

ازآنجایی‌که درهرصورت باید کارتریج را بیرون بکشید تا نشتی برطرف شود، ممکن است صرف‌نظر از نوع نشتی، فقط کل تنظیمات داخلی را عوض کنید.

2. یک خط تغذیه را ببندید تا ببینید آیا نشتی آب سرد است یا گرم. 

2. یک خط تغذیه را ببندید تا ببینید آیا نشتی آب سرد است یا گرم. به‌عنوان‌مثال، تنها منبع آب گرم را با چرخاندن شیر خاموش‌کننده در کابین سینک در جهت عقربه‌های ساعت ببندید. اگر نشتی متوقف شود، می‌دانید که از آب داغ است. اگر هنوز نشتی دارد، قسمت گرم را باز کنید و در قسمت سرد را ببندید تا مطمئن شوید که در هردو آب سرد و گرم نشتی ندارید.

3. هر دو خط تغذیه را ببندید و هر دو شیر را باز کنید تا تخلیه شود. 

3. هر دو خط تغذیه را ببندید و هر دو شیر را باز کنید تا تخلیه شود. هر دو خط تغذیه سرد و گرم زیر کابینت سینک را ببندید، سپس هر دو شیر آب سرد و گرم را باز کنید تا تمام آب در خطوط تخلیه شود. اگر ظرف چند ثانیه آب به‌طور کامل قطع نشود، احتمالاً یک شیر قطع معیوب دارید که باید تعمیر شود اما فعلاً می‌توانید به تعمیر شیر آب ادامه دهید.

4. یک حوله در سینک برای پوشاندن زهکشی و محافظت از لگن قرار دهید 

4. یک حوله در سینک برای پوشاندن زهکشی و محافظت از لگن قرار دهید. این اقدام ساده می‌تواند شما را از گم‌شدن پیچ تنظیم یا قسمت کوچک دیگری در فاضلاب یا خراشیدن سینک ظرف‌شویی با یکی از ابزارهایتان نجات دهد. پس‌ازاین ترفند ساده نگذرید.

5. دستگیره شیر نشتی را از طریق درپوش یا پیچ شش‌ گوش آن جدا کنید. 

5. دستگیره شیر نشتی را از طریق درپوش یا پیچ شش‌گوش آن جدا کنید. اگر دسته‌ها در قسمت بالا دارای کلاهک‌های تزئینی هستند (اغلب با برچسب "H" و "C")، درپوش مربوطه را با لبه صاف پیچ‌گوشتی جدا کنید. پیچ تنظیم زیر درپوش را باز کرده و دسته را بردارید. اگر دسته کلاهک تزئینی ندارد، به دنبال یک بریدگی کوچک باشید که آچار آلن نازک (آچار شش‌گوش) به آن بخورد. پیچ کوچک در شکاف را باز کنید تا زمانی که بتوانید دسته را بلند کنید.

اگر به آچار آلن (آچار شش‌گوش) نیاز دارید، شیرهای دلتا معمولاً به قطر 1⁄8 اینچ (3.2 میلی‌متر) نیاز دارند.

6. بست را با یک آچار یا انبردست قابل تنظیم شل کنید. 

6. بست را با یک آچار یا انبردست قابل تنظیم شل کنید. انبر اتصال مفصل قابل تنظیم (همچنین به‌عنوان انبردست مفصل لغزنده یا نام تجاری "قفل کانال / Channellocks" شناخته می‌شود) برای این کار ایده آل است. بست هشت‌ضلعی را محکم بگیرید و آن را در خلاف جهت عقربه‌های ساعت با یک سری چرخش کوتاه بچرخانید تا زمانی که شل شود و بتوان آن را جدا کرد.

اگر بست از قبل شل شده باشد، احتمال کمی وجود دارد که بتوانید به‌سرعت نشتی را همین‌جا و همین‌الان برطرف کنید. از آچار یا انبردست خود برای سفت کردن کامل بست استفاده کنید (در صورت احساس مقاومت متوسط متوقف کنید). سپس دستگیره را دوباره روی آن قرار دهید، آب را باز کرده و بررسی کنید که آیا نشتی برطرف شده است یا نه. اگر چنین است، همه‌چیز تمام‌شده است!

7. ساقه کارتریج را با انبردست بگیرید و مستقیماً به سمت بالا بکشید. 

7. ساقه کارتریج را با انبردست بگیرید و مستقیماً به سمت بالا بکشید. کارتریج پلاستیکی سفید استوانه‌ای دارای یک ساقه فلزی یا پلاستیکی نازک‌تر در بالا خواهد بود. ساقه را با انبر سوزنی محکم ببندید، کارتریج را چند بار به جلو و عقب تکان دهید، سپس مستقیماً به سمت بالا بکشید تا آن را بردارید. ممکن است بخواهید قبل و بلافاصله پس از بیرون کشیدن کارتریج از آن عکس بگیرید تا در هنگام نصب یک عکس از محل قرارگیری صحیح آن داشته باشید.

8. هرگونه زباله را با انبردست از دهانه خارج کنید 

8. هرگونه زباله را با انبردست از دهانه خارج کنید. هنگامی‌که کارتریج خارج شد، یک چراغ‌قوه را بردارید و به دهانه آن نگاه کنید. تکه‌های پلاستیک، لاستیک یا سایر زباله‌هایی که ممکن است منجر به مسدود شدن جریان مناسب آب شوند را بردارید.

9. تصمیم بگیرید که حلقه‌ های O یا کل کارتریج را عوض کنید. 

9. تصمیم بگیرید که حلقه‌های O یا کل کارتریج را عوض کنید. اگر به نظر می‌رسد کارتریج در شرایط خوبی است، می‌توانید حلقه‌های O لاستیکی مشکی کارتریج را عوض کنید به‌خصوص اگر نشتی شما یک دهانه چکه کننده باشد. کارتریج‌ها اغلب دارای دو حلقه O هستند، یکی در پایین و دیگری نزدیک به بالا و می‌توان آن‌ها را با انبر سوزنی جدا کرد. روش دیگر این است که ترجیحاً فقط کل کارتریج را در این مرحله تعویض کنید زیرا قبلاً آن را جدا کرده‌اید.

اگر حلقه‌ی O شکننده، فرسوده، پاره شده، بدشکل یا تغییر رنگ داده است، همیشه آن را تعویض کنید. به‌طور مشابه، اگر کارتریج هرگونه نشانه‌ای از سایش یا آسیب‌دیدگی بیش‌ازحد، مانند ترک یا تغییر رنگ شدید را نشان داد، آن را تعویض کنید. اگر نشتی از پایه دسته شیر آب است، به‌جای حلقه‌های O، قطعاً کل کارتریج را تعویض کنید.

10. قطعات قدیمی را برای تعویض به یک فروشگاه ابزارآلات ببرید. 

10. قطعات قدیمی را برای تعویض به یک فروشگاه ابزارآلات ببرید. کارتریج‌های شیر آب حتی در بین مدل‌های دلتا تفاوت‌های ظریفی دارند، بنابراین از قطعات قدیمی برای به دست آوردن تطابق دقیق استفاده کنید. قطعات جایگزین دلتا به‌طور گسترده در خرده‌فروشان لوازم‌خانگی در دسترس هستند، بنابراین برای پیدا کردن آن‌ها در فروشگاه محلی خود مشکلی ندارید.

اگر نام مدل و یا شماره شیر دلتا خود را دارید، آن را یادداشت کرده و همراه خود بیاورید. اگر به‌جای یک کارتریج کامل، حلقه‌های O-رینگ جدید می‌خرید، مطمئن شوید که جایگزین‌ها دقیقاً با اندازه و شکل مطابقت دارند. از طرف دیگر، یک بسته حلقه‌ی O متنوع را با قیمت حدود 10 تا 15 دلار آمریکا خریداری کنید. کارتریج‌های جایگزین دلتا معمولاً حدود 15 تا 30 دلار آمریکا قیمت دارند. ممکن است بتوانید کارتریج‌های ارزان‌تری را که مورد تأیید دلتا نیستند با قیمت 10 تا 15 دلار پیدا کنید، اما ممکن است ضمانت‌نامه دلتا برای شیر شما باطل شود.

11. کارتریج جدید را با دست فشار دهید. 

11. کارتریج جدید را با دست فشار دهید. اگر فقط حلقه‌های O را تعویض می‌کنید، آن‌ها را کشیده و در محل کارتریج قدیمی قرار دهید. سپس، کارتریج را در جهت قبلی قرار دهید اگر در حین برداشتن عکس گرفته‌اید، از آن‌ها به‌عنوان راهنما استفاده کنید. محکم فشار دهید تا کارتریج در دهانه قرار گیرد.

اینجا یک واقعیت ناامیدکننده در مورد کارتریج‌های شیر آب وجود دارد: آن‌ها اغلب در جای خود قرار می‌گیرند حتی اگر جهت‌گیری نادرست داشته باشند که منجر به نشت مجدد یا کمبود جریان آب می‌شود.

12. بست شل شده را روی کارتریج جدید محکم کنید. 

12. بست شل شده را روی کارتریج جدید محکم کنید. بست را روی کارتریج و روی شیارهای فیکسچر تنظیم کنید. آن را با دست در جهت عقربه‌های ساعت بچرخانید تا کاملاً محکم شود، سپس‌ از آنبردست یا آچار قابل تنظیم خود استفاده کنید تا استحکام متوسطی را احساس کنید. بست را بیش‌ از حد سفت نکنید اگر این کار را انجام دهید، ممکن است دفعه بعد که تعمیر می‌کنید نتوانید آن را جدا کنید.

 

13. دسته را با توجه به نحوه جدا کردن دوباره نصب کنید. برای دستگیره توپی شکل، دسته را در بالای کارتریج قرار دهید، پیچ تنظیم را در دهانه قرار داده و آن را تا زمانی که استحکام متوسطی احساس کنید، محکم کنید، سپس درپوش بالایی را در جای خود ببندید. برای یک دسته اهرمی، دسته را در جای خود قرار دهید و سپس پیچ شش‌گوش کوچک را با آچار آلن خود (آچار شش‌گوش) ببندید تا زمانی که محکم شود.

14. آب را باز و نشتی آن را بررسی کنید. 

14. آب را باز و نشتی آن را بررسی کنید. هر دو شیر آب در کابینت زیر سینک را باز کنید و مراقب نشتی در شیر آب باشید. اگر این تست را با موفقیت پشت سر گذاشت، هر دو شیر آب سرد و گرم را باز کنید و مراقب نشتی در پایه دستگیره باشید، سپس هر دو شیر را ببندید و به دنبال چکه کردن از دهانه باشید. اگر هیچ نشتی و چکه‌ای ندارید، کار شما در اینجا تمام‌شده است!

روش دوم: تعمیر شیر آب دلتا تک‌دسته

1. نشتی موجود در دهانه یا دستگیره را مشخص کنید. 

1. نشتی موجود در دهانه یا دستگیره را مشخص کنید. ازآنجایی‌که شما با یک شیر آب یک دسته با یک بلبرینگ داخلی سروکار دارید، اگر نشتی از زیر دستگیره باشد، خود بلبرینگ معیوب است. بااین‌حال، اگر با چکه‌ای از دهانه سروکار دارید، ممکن است مشکل از واشرهای لاستیکی گرد داخل دسته باشد. ازآنجایی‌که برای رفع هر یک از انواع نشتی باید بلبرینگ را بردارید، کل مکانیسم بلبرینگ (شامل واشر و غیره) را بدون توجه به نشتی که با آن سروکار دارید، تعویض کنید.

2. خطوط تغذیه را ببندید و شیرهای آب سرد و گرم را تخلیه کنید. 

2. خطوط تغذیه را ببندید و شیرهای آب سرد و گرم را تخلیه کنید. به کابینت زیر سینک برسید و شیرهای خط تغذیه سرد و گرم را در جهت عقربه‌های ساعت بچرخانید تا ببندید. پس‌ازآن، شیر آب را باز کنید تا آب از دهانه خارج نشود. اگر همچنان آهسته چکه می‌کند، هنوز هم می‌توانید تعمیر دسته شیر آب را ادامه دهید اما مطمئن شوید که شیرهای قطع کننده خود را زودتر از موعد تعمیر کنید!

3. سینک ظرف‌ شویی را بپوشانید و با یک حوله یا پارچه کار آبکشی را انجام کنید. 

3. سینک ظرف‌شویی را بپوشانید و با یک حوله یا پارچه کار آبکشی را انجام کنید. مطمئناً، این گام کوچک مهم به نظر نمی‌رسد تا اینکه سینک خود را با انداختن آچار خود خراش دهید یا یک پیچ تنظیم‌شده در فاضلاب را گم کنید! پس همین حالا چند ثانیه اضافی را صرف کنید تا خود را از وقوع این اتفاقات در آینده نجات دهید.

4. دسته را از طریق درپوش تزئینی یا پیچ شش‌ گوش جدا کنید. 

4. دسته را از طریق درپوش تزئینی یا پیچ شش‌گوش جدا کنید. اگر یک بریدگی کوچک با یک سرپیچ شش‌ضلعی در آن دیدید، یک آچار آلن (آچار شش‌ضلعی)، به‌احتمال‌زیاد 1⁄8 اینچ (3.2 میلی‌متر) قطر برای شیرهای دلتا را داخل شکاف قرار دهید و پیچ را باز کنید تا دسته آزاد شود. در غیر این صورت، به دنبال یک کلاه تزئینی (که ممکن است با برچسب "دلتا" باشد) در بالای دسته بگردید و آن را با تیغه پیچ‌گوشتی جدا کنید. پیچ تنظیم زیر را باز کنید تا دسته آزاد شود. هنگامی‌که پیچ شش‌گوش یا پیچ تنظیم را باز کردید، دستگیره را بلند کنید.

5. بست و کلاهک گنبدی شکل را باز کرده و جدا کنید. 

5. بست و کلاهک گنبدی شکل را باز کرده و جدا کنید. با شل کردن و جدا کردن بست نگه‌دارنده شش‌ضلعی با یک آچار قابل تنظیم یا انبر قابل تنظیم (مانند قفل کانال) شروع کنید. سپس همین کار را انجام دهید تا کلاهک گنبدی شکل را جدا کنید. برای شل شدن اجزاء، به‌خصوص اگر در ابتدا نمی‌خواهند تکان بخورند، آن را در خلاف جهت عقربه‌های ساعت بچرخانید. اگر خوش‌شانس باشید، احتمال کمی وجود دارد که تعمیر شما همین‌جا به پایان برسد! اگر بست یا کلاه از قبل شل شده است، سعی کنید هر دو را با آچار یا انبردست خود محکم کنید تا زمانی که استحکام متوسطی را احساس کنید. سپس دستگیره را دوباره روی آن قرار دهید و آب را روشن کنید. اگر هنوز نشتی دارید، دوباره همه‌چیز را به حالت اول برگردانید و تعمیر کامل‌تر را از سر بگیرید.

6. بادامک، واشر، ساچمه، پرلاتور‌ها و فنرها را همان‌ طور که وجود دارند بیرون بیاورید. 

6. بادامک، واشر، ساچمه، پرلاتور‌ها و فنرها را همان‌طور که وجود دارند بیرون بیاورید. ساقه بلبرینگ از طریق دهانه‌های بادامک دیسکی شکل و واشر انعطاف‌پذیر (واشر بسته‌بندی) زیر بادامک بالا می‌آید، بنابراین از ساقه برای بیرون کشیدن همه این قسمت‌ها به‌یک‌باره استفاده کنید. به دهانه نگاه کنید، دو صندلی لاستیکی کوچک (واشرهای گرد) را پیدا کنید و آن‌ها را با دم‌باریک بیرون بکشید. همین کار را با جفت فنر زیر پرلاتور ها انجام دهید. به‌عنوان یک تضمین وقتی‌که زمان بازگرداندن همه‌چیز به‌جای خودش فرامی‌رسد، چند عکس (یا یک ویدیو) بگیرید که نشان می‌دهد چگونه قطعات درکنارهم قرار می‌گیرند.

7. قطعات جایگزین متناسب را دریافت کنید. 

7. قطعات جایگزین متناسب را دریافت کنید. سفارش قطعات جایگزین از دلتا یک گزینه عالی است، اما به‌راحتی می‌توانید هر چیزی را که برداشته‌اید با خود به فروشگاه ببرید. به این موضوع فکر کنید که می‌خواهید فقط پرلاتورها و فنرهای جدید تهیه کنید یا با خیال راحت یک بسته لوازم منطبق با کل مجموعه بلبرینگ بخرید.

بسته‌های تعویض بلبرینگ با مارک دلتا حدود 25 تا 35 دلار آمریکا قیمت دارند، درحالی‌که بسته‌های سازگار با دلتا (اما احتمالاً با ضمانت‌نامه تأیید نشده) معمولاً حدود 15 تا 25 دلار آمریکا قیمت دارند. مجموعه‌ای از پرلاتورها و فنرهای جایگزین حدود 5 تا 10 دلار آمریکا قیمت دارد.

8. قطعات جدید را به ترتیب معکوس نصب کنید. 

8. قطعات جدید را به ترتیب معکوس نصب کنید. ابتدا یکی قسمت صاف یکی از پرلاتور ها را، روی انتهای بلند آچار آلن خود (آچار شش‌گوش) قرار دهید، سپس ابتدا روی یکی از فنرها، سمت باریک را بلغزانید. نوک آچار را تا یکی از بریدگی‌های پایه دهانه فروکنید و قطعات را در جای خود بلغزانید، سپس با پرلاتور دیگر و فنر این کار را تکرار کنید. به‌صورت زیر ادامه دهید.

واشر بسته‌بندی و سپس بادامک را روی ساقه بلبرینگ بلغزانید. ساقه را با انگشتان خود بگیرید و بلبرینگ را داخل دهانه قرار دهید.

9. درپوش را با پیچ ببندید، بست را محکم کنید و دسته را نصب کنید. 

9. درپوش را با پیچ ببندید، بست را محکم کنید و دسته را نصب کنید. درپوش گنبدی شکل را روی ساقه بکشید و آن را با دست و سپس با آچار یا انبردست خود محکم کنید تا محکم شود. بست را روی درپوش جاگذاری و به همین ترتیب آن را محکم کنید. این قطعات را بیش‌ازحد سفت نکنید، در غیر این صورت ممکن است به بلبرینگ آسیب برسانید یا در آینده جدا کردن آن‌ها بسیار دشوار شود.

10. آب را دوباره باز و کار تعمیر خود را آزمایش کنید. 

10. آب را دوباره باز و کار تعمیر خود را آزمایش کنید. به داخل کابینت سینک برسید و دریچه‌های قطع آب گرم و سرد را باز کنید، سپس مراقب نشتی در شیر آب باشید. شیر آب را باز کنید، دوباره نشتی را بررسی کنید، سپس شیر آب را ببندید و برای آخرین بار بررسی کنید که نشتی نداشته باشد. اگر در این مرحله هنوز با نشتی مواجه هستید، ممکن است وقت آن رسیده باشد که با یک لوله‌کش تماس بگیرید.

10. آب را دوباره باز و کار تعمیر خود را آزمایش کنید.

بررسی کنید که آیا گارانتی دلتا شامل تعویض قطعات می‌شود یا خیر. هر رسید و مدارک مربوط به محصول را که ممکن است هنوز داشته باشید جمع‌آوری کنید، سپس با دلتا تماس بگیرید یا ایمیل بزنید (اطلاعات تماس آن‌ها را در https://www.deltafaucet.com/service-parts/contact-us بیابید.) ضمانت مادام‌العمر محدود دلتا ممکن است تعویض قطعات را نیز پوشش دهد.


بهترین و نزدیکترین   تعمیرات نشتی و ترکیدگی لوله  در تهران را در بیزاَپ جستوجو کنید!


نظرت واسه ما مهمه، لطفا ثبتش کن!

wave