آیا نرم کننده پارچه برای لباس مضر است؟

  • دسته‌بندی: خانه و ساختمان
  • 1401/05/01
  • نویسنده: ثمین یزدانی
  • زمان مطالعه: 3 دقیقه
  • نظر : 0
  • تعداد بازدید: 129

از زمان ظهور نرم کننده لباس در اوایل دهه 1900، این محصول در طول دهه‌ها محبوبیت زیادی به دست آورده است. محبوبیت این محصول از قابلیت آن در نرم کردن پارچه‌های زبر و خشک در هنگام شستشو و همچنین خوشبو کردن آن‌ها ناشی می‌شود. برای نرم کردن لباس‌ها، نرم‌کننده‌ها لایه‌ای نازک از روان‌کننده را روی قسمتی از پارچه می‌گذارند و به آن احساس نرمی می‌دهند.

این لایه همچنین از جمع شدن پرز یا چروک شدن پارچه جلوگیری می‌کند. با این حال، با وجود مزایای فراوان، نرم کننده لباس همچنین می‌تواند به لباس شما نیز آسیب برساند، به خصوص زمانی که از آن برای جنس پارچه‌ اشتباه استفاده می‌کنید. در این جا اطلاعات بیشتری در مورد این موضوع وجود دارد.

بیشتر بخوانید:  چرا بهتر لباس ها را با آب سرد بشوییم؟

آیا نرم کننده لباس واقعاً می‌تواند به لباس‌ها آسیب برساند؟

هیچ پاسخ مستقیمی برای این سوال وجود ندارد، به این دلیل که پارچه‌ها با جنس‌های مختلف واکنش متفاوتی به نرم کننده‌ها نشان می‌دهند. به عنوان مثال، در حالی که نرم کننده لباس ممکن است با پنبه یا هر الیاف طبیعی دیگر به خوبی سازگار باشد، اما ممکن است در مورد الیاف مصنوعی اینطور نباشد.

اثرات نرم کننده لباس بر روی انواع مختلف مواد

اگر می خواهید لباس‌های روزانه خود را بشویید، استفاده از نرم کننده برای آن‌ها ایده خوبی است. به این دلیل که اکثر لباس‌های روزمره از الیاف طبیعی مانند پنبه درست شده‌اند که به خوبی با نرم‌کننده‌ها سازگار هستند. با این حال، اگر برخی از لباس‌های شما، مانند لباس‌های ورزشی، از الیاف مصنوعی ساخته شده‌اند، نباید از نرم‌کننده برای آ‌ن‌ها استفاده کنید. دلیل اصلی این امر این است که بافت مصنوعی خاصیت جذب رطوبت دارد، به این معنی که بافت متخلخلی داشته که اجازه می‌دهد عرق و رطوبت از پوست شما خارج شود و شما را خنک و خشک کند. با استفاده از نرم کننده روی چنین لباس‌هایی، لایه تشکیل شده از نرم کننده منافذ را مسدود می‌کند و رطوبت را نگه می‌دارد، چیزی که برای لباس‌های ورزشی خوب نیست.

برای نرم کردن پارچه از چه چیز دیگری می‌توانم استفاده کنم؟

با توجه به نکات منفی نرم کننده پارچه، برخی از افراد، از جمله هزاران نفر، از آن اتفاده نمی‌کنند. خبر خوب این است که جایگزین‌هایی برای شستشو وجود دارد که به نرم شدن لباس‌ها کمک می‌کند. آن‌ها عبارتند از:

جوش شیرین: نصف فنجان جوش شیرین را به لباس‌های در حال شستشو اضافه کنید و اجازه دهید با آب و لباس خوب مخلوط شود. از مخلوط کردن جوش شیرین با سرکه خودداری کنید زیرا ممکن است یک انفجار بزرگ اتفاق بیفتد.

سرکه سفید: یک فنجان پر سرکه سفید را در مرحله‌ی شستشو اضافه کنید. در حالی که سرکه مانع از جمع شدن پرزهای لباس شما نمی‌شود، اما مطمئناً آن را نرم می‌کند.

فویل آلومینیومی: قرار دادن فویل آلومینیومی به شکل یک توپ در داخل خشک کن باعث از بین رفتن الکتریسته‌ی ساکن روی لباس‌ها شده و در نتیجه از جمع شدن پرزها جلوگیری می‌کند.

آیا نرم کننده پارچه قابل تمیز شدن است؟

اگر لباس‌های ورزشی شما قبلاً چندین بار با نرم‌کننده شسته شده‌اند، ممکن است بخواهید آن لایه‌ی نرم کننده را از روی لباس پاک کنید. خبر خوب این است که با استفاده از مواد شیمیایی موجود در خانه می‌توانید این کار را انجام دهید. یکی از راه‌ این است که مقداری سرکه سفید به چرخه شستشو ماشین لباسشویی اضافه کنید. با این حال، سرکه سفید به تنهایی لباس را به فرم اصلی‌اش باز نمی‌گرداند. خشکشویی‌ها می‌توانند این مشکل و همچنین سایر مشکلات مربوط به لباس شستن را حل کنند.

 


بهترین و نزدیکترین خشکشویی در بوشهر را در بیزاَپ پیدا کنید!


نظرت واسه ما مهمه، لطفا ثبتش کن!

wave