چگونه قفس خرگوش را تمیز کنیم

  • دسته‌بندی: حیوانات خانگی
  • 1401/08/03
  • نویسنده: ثمین آقابالایی
  • زمان مطالعه: 4 دقیقه
  • نظر : 0
  • تعداد بازدید: 68

هیچ‌کس دوست ندارد کلبه یا قفس خرگوش حیوان خانگی خود را تمیز کند، اما پایبندی به یک برنامه باعث می‌شود که سختی این کار کمتر شود. هیچ قانون مشخصی برای چند بار تمیز کردن قفس خرگوش وجود ندارد، اما با انجام مقدار کمی تمیز کردن هرروز، کار را برای خود آسان‌تر می‌کنید. به‌عنوان یک قاعده کلی، حداقل هر دو هفته یک‌بار کلبه یا قفس خرگوش خود را به‌طور کامل تمیز کنید. بااین‌حال، ممکن است قفس خرگوش شما بیشتر به تمیز کردن عمیق نیاز داشته باشد، بسته به اندازه قفس و میزان آموزش خوب خرگوش شما در بستر خود. اگر بیش از یک خرگوش دارید، باید بیشتر تمیز شود.

مطلب پیشنهادی:  لیست مواد غذایی سالم و سمی برای خرگوش ها

تمیز کردن روزانه قفس خرگوش
هرروز کمی تمیز کنید تا قفس خرگوش خود را تازه و خوشبو نگه‌دارید. هر غذای تازه مصرف نشده را روزانه از قفس خارج کنید. در حالت ایده آل، این کار را دو بار در روز، یک‌بار در صبح و دو بار در شب انجام دهید. ظرف(های) غذا را بشویید. بطری آب را بشویید و دوباره پر کنید. یک برس بطری این کار را آسان‌تر می‌کند. آشفتگی‌های کوچک مانند ریختن آب و توده‌های ادرار را که خارج از جعبه زباله هستند، تمیز کنید. در صورت لزوم این مناطق را با یونجه تازه یا ملافه جایگزین کنید. جعبه بستر را بردارید و زباله بیشتری اضافه کنید یا در صورت نیاز بستر را تغییر دهید.

تمیز کردن هفتگی قفس خرگوش
روزی از هفته را انتخاب کنید که کمی بیشتر به فرآیند تمیز کردن مشغول هستید. تمام لوازم جانبی و اسباب‌بازی‌ها را از قفس خارج کنید. آن‌ها را با آب و صابون ظرف‌شویی بشویید. تمام ملحفه‌های پارچه‌ای را از قفس خارج کرده و بشویید. با ملافه تمیز جایگزین کنید. قفس را با آب داغ پاک‌کنید و برای کمک به از بین بردن رسوبات ادرار از سرکه استفاده کنید. اگر قفس کوچک‌تری دارید، ممکن است بخواهید آن را جدا کرده و با آب داخل وان یا با شلنگ بیرون بشویید. قفس خود را ضدعفونی کنید، اما هر ماده ضدعفونی‌کننده‌ای باید به‌خوبی شسته شود. پاک‌کننده‌های ضدعفونی‌کننده گزینه‌های مناسبی برای قفس‌های چوبی نیستند زیرا اگر چوب به‌خوبی آب‌بندی نشده باشد، مواد شیمیایی را جذب می‌کند. می‌توان از محلول سفیدکننده به 10 قسمت آب برای ضدعفونی قفس و سایر لوازم استفاده کرد. اجازه دهید قفس و سایر موارد حدود 30 دقیقه در این محلول خیس بخورند و سپس همه‌چیز را به‌خوبی بشویید.

تمیز کردن جعبه‌های بستر خرگوش
همان‌طور که گفته شد، جعبه‌های زباله باید روزانه چک و تمیز شوند. این نه‌تنها برای تمیزی مفید است، بلکه به‌عنوان راهی برای نظارت بر خروجی ادرار و مدفوع خرگوش شما نیز مهم است. هر تغییری می‌تواند نشان‌دهنده مشکل سلامتی خرگوش شما باشد. دفعات تعویض کامل جعبه زباله و تمیز کردن آن بستگی زیادی به نوع و مقدار زباله مورداستفاده شما دارد. اگر از یک لایه کم‌عمق از بستر استفاده می‌کنید، ممکن است بخواهید هرروز جعبه زباله را تمیز کنید. اگر از بستر بیشتری برای ساختن یک لایه عمیق‌تر استفاده می‌کنید، به‌سادگی آشغال‌ها را از بین ببرید و به‌طور کامل بستر را کمتر عوض کنید.

نکاتی برای تمیز کردن قفس خرگوش
نمک‌های کلسیم معمولاً از ادرار خرگوش رسوب می‌کنند و ماده سختی را تشکیل می‌دهند که به قفس و جعبه‌های زباله می‌چسبد. سرکه این نمک‌های کلسیم را حل می‌کند، بنابراین آن را در یک بطری اسپری نگه‌دارید تا سریع ظرف‌های زباله تمیز شود و قسمت‌های آلوده قفس پاک شود. اگر ظرف زباله شما رسوبات سرسخت بیشتری دارد، به‌سادگی آن‌ها را به مدت 10 تا 20 دقیقه با سرکه خیس کنید. ملافه جاذب را انتخاب کنید تا تمیز کردن قفس راحت‌تر شود. برای هر قفس خرگوش روی دو ملافه/پتو سرمایه‌گذاری کنید تا این کار را برای خود آسان کنید. به دنبال یک قفس بزرگ باشید که به‌راحتی تمیز شود. سطوح چوبی که در معرض آن قرار دارند، ادرار و سایر آلودگی‌ها را جذب می‌کنند و به‌سختی تمیز می‌شوند. عقیم‌سازی خرگوش با کاهش بروز علامت‌گذاری و سم‌پاشی منطقه، قفس را تمیز نگه می‌دارد.


بهترین و نزدیکترین دامپزشک به شما در بیزاپ میباشد


نظرت واسه ما مهمه، لطفا ثبتش کن!

wave