چگونه در یک دقیقه به خواب عمیق فرو برویم

  • دسته‌بندی: سبک زندگی
  • 1401/07/12
  • نویسنده: صادقی مالکی
  • زمان مطالعه: 3 دقیقه
  • نظر : 0
  • تعداد بازدید: 88

اگر اضطراب دارید یا قبل از یک رویداد مهم استرس دارید، شاید به خواب رفتن و خواب ماندن برایتان دشوار باشد. این ترفند را امتحان کنید تا اعصابتان آرام شود و کمی استراحت کنید.
به این روش «4-7-8» می‌گویند. این کارها را انجام دهید:
1. به مدت 4 ثانیه آرام از طریق بینی نفس بکشید.
2. نفس خود را به مدت ۷ ثانیه نگه دارید.
3. به مدت 8 ثانیه آرام از طریق بینی نفس خود را خارج کنید.
واقعاً به همین سادگی است. شاید احمقانه به نظر برسد، اما واقعاً کارآمد است.

مطلب پیشنهادی: 7 مورد که میتواند چرخه خواب شما را مختل کند

عملکرد آن چگونه است؟
این روش این‌گونه عمل می‌کند: وقتی استرس دارید یا مضطرب هستید، میزان آدرنالین خونتان افزایش می‌یابد و تنفس‌تان سریع‌تر و سبک‌تر می‌شود. این تمرین تنفسی به‌عنوان نوعی آرام‌بخش عمل می‌کند. آهسته کردن عمدی تنفس به این روش، ریتم قلب شما را  کند می‌کند و باعث می‌شود خیلی سریع آرام شوید. این روش، یک فیزیولوژی (علم وظايف اعضا) ساده است!
همین تمرین به آرام‌کردن افکار شما نیز کمک می‌کند، زیرا باعث می‌شود کاملاً روی تنفس خود تمرکز کنید. شما متوجه نمی‌شوید، اما در این لحظه سیستم عصبی مرکزی شما به‌تدریج فعالیت خود را کاهش می‌دهد و احساس اضطراب ناپدید می‌شود. تمام متخصصین مغز و اعصاب این موضوع را  تأیید می‌کنند.
نتیجه این است که کل بدن شما آرام می‌شود. از نظر سرعت و قدرت اثر فیزیکی، این روش شبیه به داروی بیهوشی عمل می‌کند. این مورد توسط پزشکِ دانشکده پزشکی هاروارد، اندرو ویل، مورد بررسی قرار گرفت و دریافت که قرن‌هاست روش 4-7-8 توسط مرتاض‌های هندی استفاده می‌شود. آنها از این روش در طول تمرین مدیتیشن استفاده می‌کنند تا به حالتی از آرامش کامل برسند؛ بنابراین می‌توان گفت که کاملاً بی‌ضرر است.
به طور خاص چگونه می‌تواند برای شما مفید باشد
برای مثال، اگر نیمه‌شب از خواب پریدید، کمکتان می‌کند دوباره راحت بخوابید. همین امر برای زمانی که قبل از یک مسابقه یا یک رویداد مهم زندگی عصبی هستید، صدق می‌کند. تضمین می‌کنیم روش '4-7-8' باعث شود راحت استراحت کنید.
برای تأثیر بهتر می‌توانید از این «معجون خواب» استفاده کنید:
برای آرام‌کردن ذهن و بدنتان قبل از خواب، با هم این موارد را مخلوط کنید:
•    ۱/۴ قاشق غذاخوری عسل
•    1/8 قاشق غذاخوری نمک دریا
•    1 قاشق غذاخوری روغن نارگیل
می‌توانید این مخلوط را همان‌طور که هست میل کنید یا آن را به یک لیوان آب گرم اضافه کنید — اثر یکسان خواهد بود.
این ترکیب نه‌تنها برای سلامتی شما مفید است، بلکه میزان کورتیزول را که مانع از خوابیدن و باعث بیدار کردن شما در شب می‌شود، کاهش می‌دهد.


بهترین و نزدیکترین روانپزشک به شما در بیزاپ میباشد


نظرت واسه ما مهمه، لطفا ثبتش کن!

wave