چگونه از خرگوش خانگی مراقبت کنیم

  • دسته‌بندی: حیوانات خانگی
  • 1401/07/30
  • نویسنده: ثمین آقابالایی
  • زمان مطالعه: 8 دقیقه
  • نظر : 0
  • تعداد بازدید: 111

خرگوش‌ها حیواناتی فعال و بازیگوش هستند که بسیار اجتماعی نیز هستند. آن‌ها با سایر خرگوش‌ها و حتی با مردم پیوند نزدیکی برقرار می‌کنند. تا زمانی که بدانید از خرگوش‌های خانگی چه انتظاری دارید، آن‌ها پتانسیل این را دارند که حیوانات خانگی فوق‌العاده‌ای باشند. صاحب ایده آل برای یک خرگوش حیوان خانگی، فرد یا خانواده‌ای است که زمان و فضای لازم را برای وقف یک حیوان خانگی فعال دارد که از نوازش و بازی لذت می‌برد و نیاز به نگهداری متوسطی دارد. خرگوش‌ها در نژادهای مختلفی وجود دارند که ازنظر ظاهری متفاوت هستند، ازجمله شیرهد، مینی لوپ، مینی رکس، رکس، لوپ، هلندی، اسپات انگلیسی و هاتوت.

مطلب پیشنهادی:  لیست مواد غذایی سالم و سمی برای خرگوش ها

بررسی اجمالی گونه‌ها
 نام رایج: خرگوش
 نام علمی: Oryctolagus cuniculus
اندازه بزرگ‌سالان: به‌طور متوسط 20 تا 50 سانت طول، وزن 1 تا 9 کیلوگرم (بسته به نژاد متفاوت است)
 طول عمر: به‌طور متوسط 8 سال (بسته به نژاد متفاوت است)

رفتار و خلق‌وخوی خرگوش
خرگوش‌ها موجودات اجتماعی هستند؛ و با برخورد ملایم، عموماً کاملاً اهلی، بازیگوش و سرگرم‌کننده برای تماشا هستند. بسیاری حتی می‌توانند یاد بگیرند که به نام خود پاسخ دهند و در هنگام صدازدن بیایند. خرگوش‌ها اغلب با صاحبان خود پیوندهای نزدیک برقرار می‌کنند و دوست دارند در اطراف آن‌ها باشند. برخی از خرگوش‌ها با برداشتنشان مشکلی ندارند؛ اما بیشتر اوقات آن‌ها پای خود را روی زمین ترجیح می‌دهند و از در آغوش گرفتن در کنار صاحب خود برای نوازش لذت می‌برند. آن‌ها تمایلی به گاز گرفتن ندارند، اما برخی اگر احساس کنند که با آن‌ها به‌درستی برخورد نمی‌شود، ممکن است گاز بگیرند. نگهداری بیش از یک خرگوش برای رفع نیازهای اجتماعی آن‌ها ایده آل است. اعضای جنس مخالف را می‌توان تا زمانی که عقیم شوند در کنار هم نگه داشت. علاوه بر این، برخی از خرگوش‌ها می‌توانند با سایر حیوانات خانگی ازجمله سگ‌ها و گربه‌های خوش‌اخلاق کنار بیایند؛ اما آن‌ها هرگز نباید در اطراف حیوانات دیگری باشند که ممکن است آن‌ها را طعمه ببینند. خرگوش‌ها به‌طورکلی حیوانات خانگی ساکتی هستند و مراقبت از آن‌ها با تغذیه روزانه و تمیز کردن منظم بسیار ساده است. ورزش روزانه خارج از قفس آن‌ها نیز یک ضرورت است؛ و نیاز به جویدن دارند؛ بنابراین باید تعداد زیادی اسباب‌بازی ایمن برای جویدن تهیه شود و هر فضایی که در آن خرگوش اجازه پرسه زدن دارد باید به‌دقت ضد خرگوش باشد. خرگوشی که از اسباب‌بازی و اجتماعی شدن محروم است اغلب مخرب می‌شود.

اطلاعات اندازه
 نژادهای خرگوش ازنظر اندازه گسترده هستند و طول آن‌ها حدود 20 تا 50 سانت است. نژادهای کوچکی وجود دارند که فقط چند پوند وزن دارند و همچنین نژادهای بزرگی وجود دارند که می‌توانند 9 کیلوگرم یا بیشتر باشند.

مسکن
 خرگوش‌ها حیوانات طعمه‌ای هستند، به این معنی که نگهداری خرگوش در فضای باز ایده خوبی نیست. محفظه خرگوش خود را در داخل خانه نگه‌دارید. هنگامی‌که مستقیماً تحت نظارت نیستند، خرگوش شما باید در محفظه‌ای با ابعاد حداقل 2 فوت در 3 فوت برای یک خرگوش سایز متوسط نگهداری شود. چندین خرگوش در کنار هم به فضای بیشتری نیاز دارند. ارتفاع محفظه باید بیشتر از ارتفاع خرگوش شما باشد، زمانی که به‌طور کامل روی پاهای عقب خود کشیده می‌شود. ازآنجایی‌که خرگوش‌ها پاهای حساسی دارند، از قفس‌های سیمی خودداری کنید. انتخاب بهتر یک جعبه سگ با کف پلاستیکی است.
در داخل محفظه، برای خرگوش خود موارد زیر را تهیه کنید:
اسباب‌بازی‌های فراوان، ازجمله جویدن اسباب‌بازی
 قفسه‌ای که خرگوش شما می‌تواند روی آن بپرد تا قدرت پاهای خود را حفظ کند
 ظروف غذا و آب
 یک جعبه زباله

با تمام وسایل موجود در محفظه، مطمئن شوید که هنوز فضای کافی برای خرگوش شما وجود دارد که بتواند با پاهای عقبی خود کاملاً دراز شود. بسیاری از خرگوش‌های خانگی اجازه دارند در خانه پرسه بزنند وقتی صاحبانشان در اطراف هستند. اگر این اجازه را دارید، بسیار مراقب باشید که خانه خود را ضد خرگوش کنید. خرگوش‌ها عاشق جویدن هستند و سیم‌های برق خطرناک در ارتفاع مناسبی برای پیدا کردن و خوردن آن‌ها قرار دارند. اگر ترجیح می‌دهید خرگوش خود را در بیرون از خانه قرار ندهید، می‌توانید یک خودکار ورزشی برای خرگوش خود تهیه کنید. قلم‌های طراحی‌شده برای توله‌سگ‌ها ایده آل هستند. آن‌ها بدون اینکه به اسم حیوان دست اموز شما امکان کاوش در فضاهای بالقوه خطرناک را بدهند، فضایی را برای حرکت فراهم می‌کنند. بسیاری از صاحبان حتی از قلم‌های ورزشی به‌عنوان محفظه اصلی خرگوش خود استفاده می‌کنند.

نیازهای بستر خاص
صرف‌نظر از اینکه چه نوع محفظه‌ای را برای خرگوش خود انتخاب می‌کنید، مطمئن شوید که کف آن لغزنده نباشد. برخی از مالکان فرش‌های قابل شستشو را در کف محوطه قرار می‌دهند تا کمی کوسن به خرگوش بدهند. همچنین می‌توانید مقداری نی برای خرگوش خود بگذارید تا لانه‌ای دنج بسازد. از بستر کاغذی بدون رنگ در جعبه بستر استفاده کنید. هرگز از بسترهای انباشته استفاده نکنید. برنامه‌ریزی کنید که جعبه زباله را حداقل یک روز در میان تمیز کنید و هر هفته کل محوطه را با آب و صابون ملایم پاک کنید.

نیازهای بستر خاص

خرگوش‌ها چه می‌خورند و می‌نوشند؟
خرگوش‌ها گیاهخوار هستند و رژیم غذایی روزانه آن‌ها باید بیشتر از یونجه باشد. هرروز مقدار نامحدودی از یونجه علف مانند تیموتی، یونجه جو، یا علف باغ را شارژ کنید. شما می‌توانید به‌سادگی یونجه را در محفظه انباشته کنید یا آن را در یک تغذیه‌کننده مخصوص به نام قیف قرار دهید. فقط مطمئن شوید که همیشه مقداری در دسترس است. یونجه را با انواع سبزی‌های برگ سبز تکمیل کنید. انتخاب‌های خوب شامل کاهو (به جز کوه یخ)، سبزی، شاهی، هویج، خیار و جوانه است. عرضه محدودتری از سایر سبزی‌های و میوه‌ها را فراهم کنید. با دامپزشک خود در مورد مقدار تغذیه مشورت کنید و مطمئن شوید که همه اقلامی که ارائه می‌دهید برای خرگوش بی‌خطر هستند. شما می‌توانید یک یا دو بار در روز غذاهای تازه ارائه دهید، به‌سادگی آن‌ها را در محفظه نزدیک خرگوش خود قرار دهید. برای جلوگیری از فاسدشدن، غذای تازه نخورده را پس از چند ساعت بردارید.
شما همچنین می‌توانید مقدار محدودی از قرص‌های مخصوص خرگوش را ارائه دهید. بااین‌حال، تغذیه بیش‌ازحد با قرص می‌تواند باعث مشکلات گوارشی و چاقی شود؛ بنابراین حتماً در مورد مقدار تغذیه با دامپزشک خود صحبت کنید. به‌اندازه یک روز قرص را در یک کاسه سرامیکی قرار دهید. قرص‌های باقی‌مانده را قبل از غذا دادن به قسمت روز بعد دور بریزید. درنهایت، خرگوش‌ها همیشه باید به آب شیرین دسترسی داشته باشند. از یک ظرف سرامیکی یا بطری آب متصل به کنار محفظه استفاده کنید (مطمئن شوید که خرگوش شما می‌داند چگونه از بطری بنوشد) و آب را هرروز تازه کنید.

مشکلات رایج سلامتی
خرگوش‌ها مستعد مشکلات پزشکی خاصی هستند، مانند مشکلات گوارشی، ازجمله انسداد و اسهال مشکلات چشمی، مانند زخم قرنیه عفونت‌های تنفسی،  مشکلات پوستی، مانند کنه و کک ،برخی از خرگوش‌ها نیز ممکن است دچار رشد بیش‌ازحد دندان شوند.
دندان‌های خرگوش به‌طور مداوم رشد می‌کنند و باید از طریق رژیم غذایی و جویدن اسباب‌بازی‌هایشان ساییده شوند. رشد بیش‌ازحد دندان‌ها می‌تواند خوردن و آشامیدن را برای خرگوش دشوار کند و معمولاً باید توسط دامپزشک کوتاه شود.

نکته: همه دامپزشکان خرگوش را به‌عنوان بیمار نمی‌پذیرند؛ بنابراین قبل از خرید یک خرگوش خانگی، مطمئن شوید که دامپزشکی در نزدیکی شما وجود دارد که می‌تواند آن را درمان کند.

آموزش دستشویی
اکثر خرگوش‌ها به‌خوبی از آموزش جعبه دستشویی استفاده می‌کنند، زیرا خرگوش‌ها حیوانات نسبتاً تمیزی هستند که دوست دارند نقاطی را برای توالت خود انتخاب کنند. یک جعبه خاک قرار دهید که خرگوش شما بتواند به‌راحتی داخل و خارج از داخل محفظه خرگوش، جایی که قبلاً خودش را تسکین می‌داد، قرار دهید. همچنین مطمئن شوید که خرگوش شما همیشه به جعبه‌ای که خارج از محفظه آن است دسترسی داشته باشد. بهتر است منطقه خارج از قفس (مانند قلم بازی توله‌سگ) را محدود کنید تا زمانی که خرگوش یاد بگیرد از یک جعبه دستشویی استفاده کند. به‌این‌ترتیب، وقتی باید خودش را تسکین دهد، هرگز نباید از یک جعبه دور باشد. علاوه بر بستر، یک‌مشت یونجه در جعبه قرار دهید که باید خرگوش شما را ترغیب کند تا داخل جعبه شود. روزانه یونجه را تعویض کنید تا بهداشتی بماند و هر دو روز یک‌بار خاک را تعویض کنید. اگر جعبه خیلی کثیف شود، خرگوش احتمالاً نمی‌خواهد از آن استفاده کند. علاوه بر این، خرگوش‌هایی که عقیم نشده‌اند، به‌احتمال‌زیاد خود را در خارج از جعبه دستشویی به‌عنوان راهی برای علامت‌گذاری قلمرو خود تسکین می‌دهند.

ورزش
 چند ساعت ورزش در روز برای شاد نگه‌داشتن خرگوش و جلوگیری از مشکلات سلامتی مانند چاقی ضروری است. اجازه دهید خرگوش خود را تا جایی که ممکن است از محفظه خود خارج کند تا اجازه دهید در یک منطقه امن پرسه بزند تا زمانی که شما قادر به نظارت هستید. حداقل چهار ساعت بیرون از محوطه در روز ایده آل است. برای تشویق به فعالیت، اسباب‌بازی‌هایی مانند یک تونل برای اکتشاف یا یک توپ درمانی ارائه دهید.

آراستن
 خرگوش‌ها خودشان را اصلاح می‌کنند، اما مسواک زدن به از بین بردن موهای شل و جلوگیری از گلوله‌های مو کمک می‌کند. خرگوش‌های مو کوتاه را تقریباً یک‌بار در هفته برس بزنید. خرگوش‌های مو بلند اغلب برای جلوگیری از گره خوردن نیاز به مسواک زدن روزانه دارند. حمام کردن به‌طورکلی ضروری نیست، اگرچه ممکن است لازم باشد قسمت کثیف خرگوش خود را با مالش آرام آن با یک پارچه مرطوب تمیز کنید. بیشتر خرگوش‌ها به کوتاه کردن ناخن‌ها نیز نیاز دارند، زیرا به‌طور طبیعی ناخن‌های خود را در محیط داخلی خود به‌اندازه کافی فرسوده نمی‌کنند. دامپزشک شما می‌تواند به شما نشان دهد که چگونه ناخن‌ها را در خانه به‌درستی کوتاه کنید.

هزینه‌های نگهداری
 خرگوش‌ها ممکن است کوچک باشند، اما حیوانات نسبتاً گران‌قیمتی هستند. به‌صورت ماهانه، هزینه‌های اولیه شما برای غذا و مدفوع خواهد بود. بسته به اینکه چند خرگوش دارید و کدام گونه را انتخاب می‌کنید، انتظار داشته باشید به‌طور متوسط بین 40 تا 60 دلار هزینه کنید. بعلاوه، شما باید اسباب‌بازی‌های فرسوده را به‌ویژه اسباب‌بازی‌های جویدنی را به‌طور منظم با هزینه‌ای در حدود 10 تا 20 دلار جایگزین کنید. درنهایت، بودجه برای معاینات معمول دامپزشکی و موارد اضطراری را فراموش نکنید.

هزینه‌های نگهداری

مزایا و معایب نگهداری از خرگوش
 به‌عنوان حیوان خانگی خرگوش‌ها حیوانات خانگی ساکتی هستند که فضای زیادی را اشغال نمی‌کنند. آن‌ها همچنین می‌توانند کاملاً اجتماعی، بازیگوش و با صاحبان خود درگیر باشند. بااین‌حال، نگهداری آن‌ها نسبتاً گران است؛ و آن‌ها به تعامل زیادی نیاز دارند که اغلب به معنای نگهداری خرگوش دوم است.

حیوانات خانگی عجیب‌وغریب مشابه خرگوش
 اگر به خرگوش‌های خانگی علاقه‌مند هستید، احتمالا از این حیوانات هم خوشتون بیاد:

  • چینچیلا
  • خوکچه هندی
  • موش صحرایی

خرید یا پذیرش خرگوش
 شما می‌توانید خرگوش‌ها را در پت‌شاپ‌ها پیدا کنید، اگرچه مغازه‌ها اغلب نمی‌توانند اطلاعات کافی درباره سلامت و تاریخچه خرگوش‌هایشان به شما بدهند. بهتر است از طریق یک پرورش‌دهنده یا سازمان امداد و نجات معتبر اقدام کنید. پیدا کردن خرگوش‌های قابل‌پذیرش آسان است، زیرا برخی از افراد تمایل دارند نیازهای مراقبت، هزینه و طول عمر حیوان را دست‌کم بگیرند. انتظار می‌رود به‌طور متوسط بین 20 تا 100 دلار بپردازید، اگرچه این می‌تواند بر اساس عواملی مانند سن و نژاد خرگوش متفاوت باشد.

تولیدمثل / پرورش
 دامپزشکان حیوانات عجیب‌وغریب محلی ممکن است بتوانند یک پرورش‌دهنده یا سازمان نجات خوب را برای شما توصیه کنند. مزیت اصلی یک پرورش‌دهنده این است که شما احتمالاً انتخاب گسترده‌تری از حیوانات جوان‌تر و نژادهای کمیاب‌تر خواهید داشت. بااین‌حال، خرگوش‌های نجات‌یافته مسن را از قلم نیندازید. شما می‌توانید فوراً حس خوبی از شخصیت خرگوش‌های مسن‌تر به دست آورید و آن‌ها اغلب در اطراف مردم رام می‌شوند و حتی دفع مدفوع را آموزش‌دیده‌اند. برای جلوگیری از تبدیل‌شدن به یک پرورش‌دهنده تصادفی اگر چندین خرگوش را به خانه می‌آورید، در مورد عقیم‌سازی با دامپزشک خود صحبت کنید.

سؤالات متداول
 آیا خرگوش حیوان خانگی خوبی برای بچه‌ها است؟ خرگوش‌ها می‌توانند حیوانات خانگی خوبی برای کودکان بزرگ‌تر باشند که می‌دانند چگونه با آن‌ها به‌آرامی رفتار کنند و به این نکته احترام می‌گذارند که خرگوش‌ها همیشه دوست ندارند بلند شوند.
آیا مراقبت از خرگوش‌ها سخت است؟ خرگوش‌ها نیاز به مراقبت متوسطی دارند که شامل تغذیه روزانه، تمیز کردن منظم و بازی و تعامل زیاد است.
آیا خرگوش دوست دارد نگه‌داشته شود؟ برخی از خرگوش‌ها نگه‌داشتن را می‌پذیرند، اما بیشتر آن‌ها ترجیح می‌دهند روی زمین بمانند. بااین‌حال، بسیاری هنوز از در آغوش گرفتن در کنار انسان‌های موردعلاقه خود لذت می‌برند.


بهترین و نزدیکترین دامپزشک به شما در بیزاپ میباشد


نظرت واسه ما مهمه، لطفا ثبتش کن!

wave