معرفی عصاره گانودرما لوسیدوم

  • دسته‌بندی: سلامتی و پزشکی
  • 1401/09/01
  • نویسنده: ثمین آقابالایی
  • زمان مطالعه: 4 دقیقه
  • نظر : 0
  • تعداد بازدید: 32

گانودرما لوسیدوم با نام گانودرما لوسیدوم کارست نیز شناخته می‌شود، این بدن میوه‌ای از قارچ پلی پوراسه گانودرما لوسیدوم است. اندازه و شکل گانودرمای لوسیدوم مختلف بسیار متفاوت است. گانودرما لوسیدوم بزرگ دارای کلاهک 20×10 سانتی‌متر و ضخامت حدود 2 سانتی‌متر است. کلاهک فرد معمولی 4×3 سانتی‌متر و ضخامت آن 0.5-1 سانتی‌متر است. دارای منافذ کوچک متعدد در زیر قارچ است، دهان لوله سفید یا قهوه‌ای روشن، دهانه لوله گرد، دیواره داخلی هیمنیوم است، هاگ در بالای بازیدیوم تولید می‌شود. گانودرما لوسیدوم بهتر است در جنگل رشد کند، بنابراین این گانودرما لوسیدوم بالاترین اثربخشی را دارد. همچنین گلخانه‌های مصنوعی برای پرورش گانودرما لوسیدوم وجود دارد که عمدتاً در مکان‌های نسبتاً مرطوب کشت می‌شود.

مطلب پیشنهادی:  آیا کرم های ضد آفتاب طبیعی موثر هستند؟

قارچ گانودرما لوسیدوم یک قارچ با دمای بالا است که بین 15 تا 35 درجه سانتی گراد رشد می‌کند. دمای بهینه آن 25 تا 30 درجه سانتی‌گراد است. بدن‌های بارده می‌توانند در محدوده 10 تا 32 درجه سانتی‌گراد رشد کنند، اما دمای مطلوب برای تمایز پریموردیوم و رشد بدن میوه 25 تا 28 درجه سانتی‌گراد است. هنگامی‌که دمای کمتر از 25 درجه سانتی‌گراد، بدن باردهی گانودرما لوسیدوم به‌آرامی رشد می‌کند، رنگ پوسته آن نیز می‌تواند ضعیف شود. هنگامی‌که دمای بالاتر از 35 درجه سانتی‌گراد باشد، بدن بارده خواهد مرد. گانودرما لوسیدوم برای رشد نیاز به رطوبت بالایی دارد. با افزایش اختلاف دما بین روز و شب، زمان پر شدن کیسه توسط میسلیوم نیز افزایش می‌یابد.

قارچ گانودرما لوسیدوم یک قارچ هوازی است که در طول رشد و نمو خود به هوای تازه نیاز دارد. به‌طور خاص، بدن‌های بارده در طول رشد و نمو به دی‌اکسید کربن حساس‌تر هستند. گانودرما لوسیدوم در فرآیند رشد و نمو به نور بسیار حساس است. نور اثر بازدارندگی آشکاری بر رشد میسلیوم دارد، بنابراین در شرایط تاریک بدون نور سریع‌ترین رشد را دارد.
رایج‌ترین عصاره‌های موجود در گانودرما لوسیدوم پلی ساکاریدهای گانودرما لوسیدوم و استون هستند. برخی از اثرات اصلی دارویی گانودرما لوسیدوم توسط آن‌ها به دست می‌آید.

1. اثر ضد تومور
اثر ضد توموری گانودرما لوسیدوم همواره موردتوجه محققان بوده است. مکانیسم اثر آن پیچیده‌تر است و گزارش‌های زیادی در ادبیات وجود دارد. اکثر محققان معتقدند که پلی ساکارید گانودرما لوسیدوم پایه شیمیایی اصلی گانودرما لوسیدوم برای اعمال اثر ضد تومور است. پس از تحقیقات، به نظر می‌رسد که اثر ضد توموری پلی ساکارید گانودرما لوسیدوم مربوط به ساختار مولکولی پلی ساکاریدها باشد، زمانی که جرم مولکولی نسبی پلی ساکارید بیش از 10000 دالتون بود، مهار قوی فعالیت تومور نشان داده شد. درعین‌حال، گانودرما لوسیدوم همچنین می‌تواند تحمل بدن را در برابر رادیوتراپی و شیمی‌درمانی افزایش دهد تا به اثر ضد تومور دست یابد.

2. تنظیم ایمنی
پلی ساکارید گانودرما لوسیدوم می‌تواند گلبول‌های سفید خون را افزایش دهد، فاگوسیتوز ماکروفاژها را تحریک یا ترویج کند و فعالیت سلول‌های T و سلول‌های کشنده طبیعی را افزایش دهد. درعین‌حال، نرخ تبدیل لنفوسیت‌ها را افزایش می‌دهد و تشکیل ایمونوگلوبولین ها را تقویت می‌کند، درنتیجه تنظیم ایمنی بدن را افزایش می‌دهد و مقاومت بدن در برابر بیماری را بهبود می‌بخشد. فاگوسیتوز ماکروفاژها مکانیسم اصلی دفاعی بدن در برابر باکتری‌ها، ویروس‌ها، قارچ‌ها و انگل‌های خارجی است. همچنین یکی از مکانیسم‌های مهم اثرات ضد تومور است. آزمایش‌های in vitro و in vivo نشان داده‌اند که گانودرما لوسیدوم طیف گسترده‌ای از اثرات بر عملکرد ایمنی انسان و حیوانات دارد.

3. از بین بردن رادیکال‌های آزاد
تحقیقات علمی نشان داده است که رادیکال‌های آزاد اکسیژن ممکن است نقش مهمی در پیری، مسمومیت و برخی بیماری‌ها ایفا کنند. افزایش سطح گونه‌های فعال اکسیژن و رادیکال‌های آزاد در بدن باعث پراکسیداسیون لیپیدی در غشای سلولی می‌شود. همچنین تصور می‌شود که لیپوفوسسین قدیمی محصول پراکسیداسیون لیپیدی است که با افزایش سن در بافت عصبی، ماهیچه قلب و پوست تجمع می‌یابد. عصاره استون گانودرما لوسیدوم دارای اثر آنتی‌اکسیدانی تولید چربی در شرایط آزمایشگاهی است. عصاره گانودرما لوسیدوم می‌تواند به‌طور مؤثری واکنش آسیب رادیکال‌های آزاد به ماکرومولکول های بیولوژیکی را حذف کرده و کاهش دهد و درنتیجه به اثرات ضد پیری دست یابد.


برای یافتن بیش از 1000 پزشک و مشاور متخصص روی لینک کلیک کنید


نظرت واسه ما مهمه، لطفا ثبتش کن!

wave