معرفی تمدن بابل

  • دسته‌بندی: گردشگری
  • 1401/07/07
  • نویسنده: مرضیه درگاهی
  • زمان مطالعه: 3 دقیقه
  • نظر : 0
  • تعداد بازدید: 99

معرفی تمدن بابل

نقش برجسته «ملکه شب»، بابلی قدیم، 1800-1750 قبل از میلاد، خاک رس پخته شده، از جنوب عراق

روی رود فرات

شهر بابل در رود فرات در جنوب عراق در اسناد اواخر هزاره سوم  پیش از میلاد ذکر شده است و اولین محلی است که به عنوان شهر اشرافی شاه همورابی مطرح شده بود. او کنترل خود را بر بسیاری از پادشاهی‌های دیگر از خلیج فارس تا سوریه برقرار کرد. موزه بریتانیا یکی از آثار هنری نمادین این دوره به نام «ملکه شب» را در خود جای داده است.

از حدود 1500 پیش از میلاد، سلسله پادشاهان کاسی بر بابل مسلط بودند و جنوب عراق را در قلمرو پادشاهی بابل یکی کردند. شهرهای بابلی مراکز بزرگ یادگیری کتاب نویسی بودند و نوشته‌هایی در مورد پیشگویی، طالع بینی، پزشکی و ریاضیات تولید کردند. پادشاهان کاسی با فراعنه مصر مکاتبه می‌کردند، همانطوریکه با حروف میخی کشف شده در عمارنا در مصر آشکار شد که اکنون در موزه بریتانیا است.

مطلب پیشنهادی: دیدنی ترین خانه های درختی جهان

بابل رابطه آسانی با همسایگان شمالی آشوری خود نداشت ومخالف توسعه نظامی آنها بود. در 689 پیش از میلاد، آشوری‌های بابل را غارت کردند اما همانطوریکه شهر بسیار مورد توجه بود، به زودی به وضعیت سابق خود بازگردانده شد. سایر شهرهای بابلی نیز شکوفا شدند. کاتبان در شهر سیپار احتمالاً نقشه معروف جهان را تهیه کردند.

 

نقشه دنیا، اواخر بابل، 500 پیش از میلاد، خاک رس، احتمالاً از سیپار، جنوب عراق، 12.2 x 8.c سانتی متر

پادشاهان بابل

پس از 612 سال پیش از میلاد، شاهان بابلی نابوپولاسار و نبوكدنصر دوم توانستند مدعی قسمت زیادی از امپراتوری آشوری شوند و یکبار دیگر در مقیاس بزرگ بابل را بسازند. نبوكدنصر دوم در قرن ششم پیش از میلاد بابل را باسازی کرد و این شهر را تبدیل به بزرگترین محل باستانی در بین‌النهرین کرد. آنجا دو مجموعه دیوارهای مستحکم و کاخ‌های عظیم و ساختمان‌های مذهبی وجود داشت که شامل برج مرکزی زیگوراتبود. نبوكدنصر نیز با ساخت باغ‌های معلق معتبر شد. لکن، آخرین پادشاه بابل نابونیدوس از کوروش کبیر ایران شکست خورد و این کشور در قلمرو امپراتوری پهناور ایران هخامنشی گنجانده شد.

تهدیدات جدید

بابل تا قرن سوم پیش از میلاد مرکز مهمی باقی ماند، زمانیکه سلوکیه در دجله حدود نود کیلومتر در شمال شرقی تأسیس شد. تحت فرمان آنتیوخوس اول، سکونتگاه جدید تبدیل به شهر اشرافی رسمی شد و جمعیت شهری مجبور به کوچ شدند. با وجوداین، تا قرن یازدهم پیش از میلاد روستا در محل شهر قدیمی وجود داشت. بین سال 1899 و 1919به نیابت از انجمن شرق آلمان بابل توسط روبرت کودوی حفاری شد. از 1958 اداره کل آثار باستانی عراق تحقیقات بیشتری را انجام داده است. متاسفانه، سطوح ابتدایی در زیر جدول بالای آب غیرقابل دسترس است. از سال 2003، توجه ما به تهدیدات جدید باستان‌شناسی بین‌النهرین، عراق امروزی جلب شده است.

به مدت دو هزار سال است که اسطوره بابل ذهن اروپاییان را به خود مشغول کرده است. برج بابل و باغ‌های معلق، جشن بلشصر و سقوط بابل، الهام‌بخش هنرمندان، نویسندگان، شاعران، فیلسوفان و فیلمسازان بوده است.


بهترین و نزدیکترین آژانس مسافرتی و هواپیمایی به شما در بیزاپ میباشد


نظرت واسه ما مهمه، لطفا ثبتش کن!

wave