چطور چرک مردگی لباس‌ های سفید را از بین ببریم؟

  • دسته‌بندی: خانه و ساختمان
  • 1401/04/18
  • نویسنده: مرضیه درگاهی
  • زمان مطالعه: 5 دقیقه
  • نظر : 0
  • تعداد بازدید: 565

آیا پیراهن‌، کتانی‌ و لباس‌های سفیدتان کدر و خاکستری می‌شوند؟ ما در این مقاله توضیح می‌دهیم که چطور می‌توانید لباس‌های سفیدتان را روشن کنید و مثل روز اولشان به نظر برسند!

چرا لباسهای سفید تیره می‌شوند؟

ابتدا، باید بفهمیم علت تیره شدن لباسهای سفید چیست؟ اغلب اوقات علت تیره شدن لباسهای سفید اینطور عنوان می‌شود؛

عمر پارچه

آب سخت (یعنی بدون استفاده از هر گونه نرم‌کننده)

تجمع مواد شوینده

باقیمانده نرم‌کننده پارچه

شستن لباس‌های سفید با لباس‌های تیره

دمای نامناسب در هنگام شستن

بیشتر بخوانید:  نکات طلایی برای خشک کردن لباس ها در هوای آزاد

خوب چه کار می‌توانیم بکنیم تا لباس‌های سفید روشن شوند؟

دو روش وجود دارد که ما برای روشن کردن لباس‌های سفید استفاده می‌کنیم. یکی از سفید کننده کلر استفاده می‌کند در حالیکه دیگری استفاده نمی‌کند.

روش سفید‌کننده‌ها

این روش برای لباس‌های پنبه‌ای مانند جوراب، لباس‌های زیر و سایر لباس‌هایی است که در برابر سفیدکننده ایمن هستند ـ حتماً قبل از استفاده برچسب روی سفیدکننده‌ را بخوایند!

فرایند پاکسازی

دمای آب ماشین لباسشویی را در حالت داغ تنظیم کنید. داغترین دمای ممکن.

چرخه شستشو را روی «منظم/سفید» تنظیم کنید.

مقدار توصیه‌شده مواد شوینده لباسشویی را متناسب با حجم خود در وان خالی شستشو اضافه کنید و اجازه دهید ماشین لباسشویی پر شود.

زمانیکه 2/1 لباسشویی پر شد، مقدار مشخص سفیدکننده را با توجه به حجم خود اضافه کنید. اگر پخش‌کننده سفید‌کننده دارید، از آن استفاده کنید. اگر هم ندارید، قبل از اضافه کردن هرلباسی، سفیدکننده را به آب شستشو اضافه کنید.

به محض اینکه لباسشویی پر شد، لباس‌ها را اضافه کنید. نکته: قبل از اضافه کردن لباس‌ها، مطمئن شوید مواد شوینده کاملاً حل شده ‌است و سفیدکننده را داخل آب پخش کنید (بهترین روش برای انجام این کار این است که درب ماشین لباسشویی را به مدت یک دقیقه ببندید و اجازه دهید دستگاه آب را به هم بزند). این کار باعث می‌شود تا به لباس‌های شما آسیبی وارد نشود.

بگذارید لباس‌ها به مدت حداقل 20 دقیقه در آب خیس بخورند. اگر سیکل پیش از خیساندن در ماشین لباسشویی دارید، از آن استفاده کنید. اگر هم ندارید، خیلی راحت درپوش را بالا بگذارید یا صفحه را به عقب فشار دهید، این کار معمولاً مانع کارکردن ماشین لباسشویی می‌شود.

پس از اینکه لباس‌های خیس خوردند، طبق معمول لباسشویی را روشن کنید.

به محض‌اینکه کل سیکل کامل شد، ممکن است یکبار دیگر بخواهید سیکل آبکشی را اجرا کنید. فقط مطمئن شوید تمام باقیمانده سفید‌کننده از روی لباس شما پاک شده‌اند.

روش غیرسفیدکننده

روش غیرسفیدکننده

این روش هدفش شستشوی پیراهن‌های قابل شستشو با ماشین لباسشویی، بلوزها و سایر لباس‌هایی است که نمی‌توان با سفیدکننده شست ـ مجدداً برچسب روی محصول را قبل از استفاده چک کنید! درحالیکه این روش به زمان و تلاش بیشتری نیاز دارد، برای پارچه‌ها بهتر است و درنهایت می‌تواند در روشن کردن لباس‌های سفید بسیار موثر واقع شود.

فرایند پاکسازی:

این روش نیاز به زمان بیشتری دارد اما، با توجه به تجربه ما، در نهایت باعث تمیزشدن لباس‌ها می‌شود. هم‌چنین این روش آسیب کمتری به پارچه می‌زند چونکه در این شیوه از هیچ سفیدکننده استفاده نمی‌شود. قبل از شستشو سه بار لباس را داخل آب خیس کنید. یکبار با مایع ظرفشویی. دوم با آمونیاک. و در نهایت با استفاده از سرکه سفید و سپس شستن لباس‌ها با ماشین لباسشویی.

مرحله 1: خیساندن در آب + مایع ظرفشویی

قبل از شستن، تگ محصول را بررسی کنید تا مطمئن شوید تحمل آب داغ را دارد. اگر هم ندارد، دمای آب را با توجه به دستورالعمل روی تگ محصول تنظیم کنید.

سینک را با آب داغ پر کنید و دو قاشق مایع ظرفشویی بدان اضافه کنید.

لباس‌ها را وارد ماشین کنید و اجازه دهید 15 دقیقه خیس بخورند.

آب را خالی کنید و لباس‌های سفید را با آب آبکشی کنید.

مرحله 2: در آب بخیسانید+ آمونیاک

مجدد سینک را با آب داغ پر کنید و 2 قاشق آمونیاک خانگی به آن اضافه کنید.

لباس‌ها را اضافه کنید و اجازه دهید حدوداً 15 دقیقه خیس بخورند.

آب را خالی کنید و لباس‌های سفید را با آب گرم آبکشی کنید.

مرحله 3: در آب بخیسانید + سرکه

مجدد سینک را با آب داغ پر کنید و 2 قاشق سرکه سفید به آن اضافه کنید.

لباس‌ها را اضافه کنید و بگذارید حدوداً 15 دقیقه خیس بخورند.

آب را خالی کنید و لباس‌های سفید را با آب گرم آبکشی کنید.

مرحله 4: ماشین لباسشویی

دمای آب را روی داغ تنظیم کنید (حتماً قبل ازاستفاده تگ محصول را کنترل کنید تا مطمئن شوید که استفاده از آب داغ اشکالی ندارد) و سیکل شستشوی مناسب را برای لباس‌هایتان تنظیم کنید.

مقدار توصیه‌شده پودر لباسشویی را برای حجم موردنظر خود در ظرف شستشوی خالی اضافه کنید و بگذارید پر شود.

زمانیکه 2/1 ماشین لباسشویی پر شد، یک پیمانه تقویت کننده لباسشویی را به آن اضافه کنید.

زمانیکه ماشین لباسشویی پر شد، لباس‌ها را اضافه کنید و طبق معمول بشویید.

زمانیکه سیکل کاملاً تمام شد، ممکن است بخواهید مجدد سیکل آبکشی را اجرا کنید تا مطمئن شوید تمام باقیمانده سفیدکننده از لباس‌ها پاک شده‌اند.

نکاتی درباره خشک کردن:

به جای اینکه لباس‌ها را داخل خشک‌کن خشک کنید، اگر جایی در بیرون از خانه دارید که می‌توانید آنها را پهن کنید، این کار را بکنید، برای اینکه آویزن کردن لباس‌ها در هوای آزاد زیر نور خورشید به فرایند سفیدکردن کمک بزرگی می‌کند.

روش پاک‌کنندگی مذکور باید برای اکثر لباس‌ها ایمن باشد، اما همیشه خطر آسیب یا تغییر رنگ هنگام پاکسازی پارچه‌ها یا لباس‌های بسیار ظریف وجود دارد.

نکات و توصیه‌های دیگر

همیشه تگ محصول را قبل از استفاده چک کنید تا مطمئن شوید لباس‌هایتان تحمل دماهای آب، سیکل شستشو و فرایند پاکسازی را دارند.

اگر مرتب لباس‌های سفیدتان تیره می‌شود، ممکن است از آب سخت استفاده می‌کنید. اضافه کردن مایع نرم‌کننده آب در هنگام شستشو (مانند کالگون (calgon)) می‌تواند مانع خاکستری یا تغییر رنگ لباسهای سفیدتان شود.

 


بهترین و نزدیکترین خشکشویی در اصفهان را در بیزاَپ جستوجو کنید!


نظرت واسه ما مهمه، لطفا ثبتش کن!

wave