علت نشستی گاز یخچال چیست؟ چرا گاز یخچال خالی میکند؟

  • دسته‌بندی: خانه و ساختمان
  • 1401/04/16
  • نویسنده: صادق مالکی
  • زمان مطالعه: 5 دقیقه
  • نظر : 0
  • تعداد بازدید: 855

آشنایی کامل  با یخچال برای نگهداری آن در بهترین شکل ممکن مهم است - اما به دلایل ایمنی نیز مهم است. اگرچه فِر‌ها، اجاق‌گازهای صفحه‌ای و توسترها معمولاً جزء خطرناک‌ترین قسمت‌های آشپزخانه در نظر گرفته می‌شوند، اما باید نسبت به یخچال نیز ملاحظات ایمنی را رعایت کنید. یخچالی که به‌درستی کار نمی‌کند نه‌ تنها خطر فاسد شدن مواد غذایی را به همراه دارد، بلکه ممکن است باعث مخاطرات فیزیکی شود و به همین سبب باید نسبت به این موضوع در آشپزخانه آگاهی اولیه را داشته باشید.

انواع خطرات یخچال

وقوع بعضی از مخاطرات بعید است اما به‌هرحال امکان‌پذیر است:

شیبِ یخچال: اگر شیب یخچال بیش از حد باشد، در صورت سقوط یخچال روی شما، ممکن است باعث شکستی شود. بعلاوه افتادن یخچال ممکن است صدمات شدیدی به اجزای داخلی یخچال وارد کند و باعث متلاشی شدن قفسه‌های شیشه‌ای داخل یخچال شود.

شیشه شکسته: امکان شکسته شدن قفسه‌ها یا کشوهای شیشه‌ای وجود دارد که در نتیجه احتمال خطر بریدگی و پارگی دست‌ها و پاها وجود دارد.

قفسه‌های متحرک: قفسه‌ها و کشوهایی که جابه‌جایی آن‌ها بسیار دشوار است، ممکن است باعث گاز رفتن و آسیب‌دیدن دست‌ها و انگشتان شود.

اضافه‌بار الکتریکی: اگر یخچال بخشی از یک مدار الکتریکی است که دچار اضافه‌بار می‌شود، ممکن است مدارشکن (همان محافظ برق: دستگاهى‌ كه‌ خودبه‌خود جريان‌ را قطع‌ مى‌كند) را فعال کند  یا به قطعات الکتریکی آسیب برساند. مخاطرات الکتریکی شامل خطر برق‌گرفتگی و آتش‌سوزی هم می‌شود. اگر آب داخل ساختمان جمع شود و به سیستم الکتریکی نفوذ کند، مخاطرات الکتریکی را افزایش می‌دهد.

آتش‌سوزی: ممکن است گردوغبار و ذرات معلق زیر و پشت یخچال جمع شوند این انباشت گردوغبار، محرکی برای آتش‌سوزی است که می‌تواند با گرمای بیش از حد الکتریکی و همچنین جرقه‌های الکتریکی شروع شود.

سیستم سردسازی: مایع سردکننده‌ای که عملکرد سردسازی یخچال را کنترل می‌کند، خطرناک و قابل اشتعال است و می‌تواند باعث مشکلات ایمنی شود، از خطرات تنفسی گرفته تا انفجارهای کوچک.

نشت آب در یخچال: یخچال‌های مدرنی که دارای  پخش‌کننده یخ یا آب هستند، مستعدِ نشتی هستند. این موارد در صورت عدم کنترل می‌توانند آسیب زیادی به خانه شما وارد کنند. متوجه هر رسوب آبی شدید، فوراً بررسی کنید.

بیشتر بخوانید:  آموزش رفع مشکل خنک نکردن یخچال در خانه

درحالی‌که همه این خطرات، باید به دقت شوند، روش‌های پیشگیرانه‌ای برای اکثر آنها وجود دارد. یخچال را می‌توان با یک قطعه صنعتی به دیوار پشت آن چسباند که خطر واژگونی را کاهش می‌دهد. برای قفسه‌ها و کشوها می‌توان از شیشه یا پلاستیک نشکن استفاده کرد. باوجوداینکه خطرات الکتریکی قابل‌ملاحظه هستند، می‌توان با نصب صحیح یخچال توسط یک برق‌کار مجاز و تعمیر و نگهداری خوب سیم‌ها و ناحیه اطراف آنها، از این خطرات جلوگیری کرد. باوجوداینکه تجزیه‌وتحلیل سیستم سردسازی ارزشمند است، بسیاری از مردم نسبت به آن آگاهی ندارند.

مواد شیمیایی و مایعات یخچال

به‌منظور ایجاد اثر سرمایشی  در داخل یخچال و فریزر، باید از یک ماده سردساز استفاده شود. ماده سردساز یک ماده شیمیایی است که داخل سیستم سردسازی بین مایع و گاز گذار می‌کند. ماده سردساز تحت‌فشار قرار می‌گیرد و به شکل مایعِ فشرده می‌شود، سپس با فشاری کمتر به محفظه‌ای وارد می‌شود و در آنجا تبخیر می‌شود. برای تبخیر مایع ، گرما از فضای محیط جذب می شود. این باعث ایجاد اثر سرمایشی در فضای یخچال می‌شود.

درحالی‌که بسیاری از سیالات را می‌توان به‌عنوان ماده سردساز استفاده کرد، دسته‌ای خاص از مواد شیمیایی وجود دارد که به دلیل کارآمدی بیشتر، به‌صورت اختصاصی برای این کار طراحی شده‌اند. با گذشت زمان، مواد شیمیایی مورد استفاده در یخچال و دستگاه‌های تهویه هوا (مثل کولرگازی) تغییر کردند، زیرا اولین مجموعه از مواد سردساز برای لایه اُزن مضر بودند. فریون، اولین ماده شیمیایی سردساز، هنوز در سیستم‌های قدیمی‌تر یافت می‌شود، اما اکثر یخچال‌های مدرن از تترافلورواتان یا مواد شیمیایی مشابه (به نام هیدروفلوئوروکربن‌ها)  استفاده می‌کنند تا از آسیب به محیط‌زیست جلوگیری شود.

مواد شیمیایی و مایعات یخچال

علائم نشت گاز یخچال

اگر فکر می‌کنید «یخچال‌ شما بوی گاز می‌دهد»، به‌احتمال زیاد سیستم سردسازی آسیب‌دیده است و مایع داخل آن می‌تواند به فضای آشپزخانه نشت کند. همیشه راه‌های خوبی برای تشخیص اینکه آیا نشت رخ می‌دهد یا خیر وجود ندارد. اگرچه سیال برای بخشی از فرایند مایع است، به‌محض اینکه به فشار جو برخورد کند، به گاز تبخیر می‌شود که تشخیص آن بسیار سخت‌تر از نشت مایع است.

فریون و سایر مواد شیمیایی قدیمی ممکن است بوی زننده‌ای داشته باشند، بویی شبیه به محلول پاک‌کننده لاک ناخن که قابل تشخیص است. مواد سردساز جدید  بوی قابل‌توجهی ندارند، اما مراقب هرگونه بوی آمونیاک یا سایر بوهای شیمیایی اطراف یخچال باشید. این گازهای تبخیر شونده می‌توانند جایگزین اکسیژن در هوا شوند که در برخی موارد می‌تواند منجر به بیهوشی و خفگی شود. اگر بوی آمونیاک یا مواد شیمیایی در اطراف یخچال شما به مشامتان رسید، باید فوراً با یک متخصص تماس بگیرید، متخصص می‌تواند با استفاده از دستگاه نمونه‌گیر هوا و سایر وسایل اندازه‌گیری تخصصی تشخیص دهد که آیا نشت گاز از سیستم سردسازی است یا خیر.

بوی سوختن و یخچال

اگر اطراف یخچال بوی سوختنی می‌آید، ممکن است مشکلات برقی وجود داشته باشد که باعث داغ شدن بیش از حد سیم و سوختن نامحسوس هرگونه گردوغبار یا ذرات اطراف آن شود. اگر چنین است، فوراً شرایط را بررسی کنید. اگر بو باقی ماند یا زیاد شد، بهتر است یخچال را به طور کامل خاموش کنید و منتظر بمانید تا تعمیرکار بیاید.

اگر نشت گاز وجود داشته باشد، احتمال مخاطرات ایمنی به حجم نشتی، نوع گاز و علت آن بستگی دارد. به‌عنوان‌مثال، فردی ممکن است به طور تصادفی سیستم سردسازی را سوراخ کرده باشد و باعث خروج گاز به فضا شود. به طور معمول این نوع نشتی خطری برای سلامتی فرد نخواهد داشت، مگر اینکه فرد مستقیماً کل گاز آزاد شده را استنشاق کند. بااین‌حال از منطقه دور شوید تا هوا تازه شود. البته در این شرایط، یخچال نباید دوباره روشن شود. درصورتی‌که هیچ‌گونه سیالی درون لوله‌های یخچال نباشد، سیستم سردساز ممکن است دچار داغی بیش از حد و آتش‌سوزی شود.

علائم انفجار یخچال

درحالی‌که انفجار یخچال بسیار نادر است، اما می‌تواند بسیار خطرناک  باشد – عمدتاً به این دلیل که بر خلاف بقیه آتش‌سوزی‌های، بدون نشانه‌های خطر رخ می‌دهد و لذا سنسور تشخیص دود (در سیستم ضد آتش‌سوزی) را فوراً فعال نمی‌کند. بااین‌حال، انفجار یخچال اغلب ناشی از مشکلات کمپرسور در سیستم سردسازی است و ازآنجا که این کمپرسور در معرض دید نیست، صاحب‌خانه به‌سختی می‌تواند خطر را تشخیص دهد.

انفجار زمانی رخ می‌دهد که گرمای بیش از حد در اطراف کمپرسور وجود داشته باشد. این حرارت مانع از تخلیه مناسب گاز سیال می‌شود. گرما می‌تواند باعث انقباض لوله‌پیچ‌های نازک کمپرسور شود. این موضوع باعث افزایش گاز داخل کمپرسور می‌شود. چون این گاز جایی برای تخلیه ندارد، ممکن است باعث انفجار کمپرسور شود – و با وجود حرارت پیرامون، به آتش‌سوزی  منجر شود و در نهایت در تماس با گاز نشتی، انفجار رخ دهد.

نشت گاز و انفجار

ایجاد جرقه در حوالی نشت گاز ممکن است باعث انفجار شود. این جرقه شاید  حاصل از سیم برق فرسوده یا آسیب‌دیده باشد. گردوغبار و خاکروبه می‌تواند باعث ایجاد گرما شود و محرکی مضاعف باشد برای بروز آتش‌سوزی و انفجار.

انفجار یخچال می‌تواند باعث آسیب جدی شود و حتی یخچال را کاملاً از بین ببرد، البته وقوع این موارد بعید است. انفجار یخچال می‌تواند به هر فردی که در آن طرف وجود دارد، آسیب برساند. برای کاهش خطر انفجار، نظافت را در آشپزخانه به‌خوبی انجام دهید: حتماً گردوغبار و کثیفی را تمیز کنید و لوله‌پیچ‌های کمپرسور را مرتب تمیز کنید. یخ‌زدایی یخچال یک‌بار در سال نیز می‌تواند رویه خوبی باشد زیرا به کمپرسور استراحت می‌دهد و می‌توانید آن را وارسی کنید.

در مورد مشکلات یخچال، همیشه بهترین کار این است که برای اطمینان از کیفیت کار، و برای تضمین ایمنی خود‌، با تعمیرکار مجاز تماس بگیرید.

 


                             بهترین و نزدیکترین تاسیسات ساختمانی در تهران را ر بیزاَپ پیدا کنید!


نظرت واسه ما مهمه، لطفا ثبتش کن!

wave