با این ۸ گیاه خانگی سرسخت و مقاوم بیشتر آشنا شوید!

  • دسته‌بندی: خانه و ساختمان
  • 1401/04/13
  • نویسنده: صادق مالکی
  • زمان مطالعه: 5 دقیقه
  • نظر : 0
  • تعداد بازدید: 629

گیاهان می‌توانند هم از نظر ذهنی و هم از نظر جسمی به ما احساس خوبی منتقل کنند و حسی دوستانه و گرم به خانه دهند. با این حال، بسیاری از ما نمی‌توانیم برای مراقبت باکیفیت از گیاهان وقت بگذاریم. خبر خوب اینکه، گیاهانی وجود دارند که به مراقبت کمی نیاز دارند. این گیاهان در برابر آفات مقاوم هستند، نیاز به آبیاری کمتری دارند، نور آفتاب برای آنها زیاد مهم نیست و زیبایی منحصربه‌فردی دارند.

ما در وب‌سایت بیزاپ به شما ۸ گیاه معرفی می‌کنیم که می‌توانید در خانه از آن‌ها مراقب کنید.

بیشتر بخوانید:  گیاهانی که به نور خورشید نیاز ندارند!

۱. فیلودندرون بالارونده

۱. فیلودندرون بالارونده 

 این گیاه به «پرنسس صورتی» معروف است، با این حال برخلاف لقبش شرایط رشد آن لزوماً مجلل و باشکوه نیست. لازم نیست زیاد آن را آبیاری کنید، زیرا به کم‌آبی مقاوم است. علاوه بر این، به نور خورشید نیز حساس است، بنابراین می‌توانید با خیال راحت آن را در مکانی کم‌نور قرار دهید، جایی که خورشید مستقیماً به گیاه نمی‌تابد. به‌علاوه فیلودندرون به حشرات و بیماری‌ها مقاوم است، ازاین‌رو دردسر آفت‌کش و دارو را ندارید.

۲. سوسن صلح

۲. سوسن صلح 

این نوع گیاه عاشق مواد آلی است، بنابراین لازم نیست کود گران‌قیمت بخرید زیرا می‌توانید خودتان آن را بسازید. همچنین به‌راحتی می‌توان گلدانش را عوض کنید. ازاین‌رو، تا ۶ ماه به کود جدید نیاز ندارند. در واقع، در وهله اصلاً نیازی نیست به آنها کود بدهید. جالب اینجاست که این گیاه قادر است بدون خاک و صرفاً با آبدهی نیز رشد کند.

 ۳. درخت اژدها

 ۳. درخت اژدها 

این درختان قادرند قرن‌ها دوام بیاورند و در ضمن از ارزان‌ترین گیاهان هستند. این نوع گیاه به کوددهی نیازی ندارد، اما می‌توانید دو بار در سال (در تابستان و بهار) به آن کود بدهید. با این حال، انتظار نداشته باشید که به‌سرعت رشد کند و شکوفا شود. ممکن است ۱۰ تا ۱۵ سال فقط به شکل  یک تنه باقی بماند. حداقل ماجرا این است که اگر تصادفاً از آن غافل شدید، این درخت زنده می‌ماند.

۴. سرخس مارچوبه

۴. سرخس مارچوبه 

این گیاه همیشه بهار باید فقط یک‌بار در هفته یا زمانی که لایه بالایی خاک کاملاً خشک شود آبیاری شود. علاوه بر این، به‌سرعت رشد می‌کند، بنابراین مرتباً آن را هرس کنید. آن را دور از نور مستقیم خورشید نگه دارید، در غیر این صورت، خاک و شاخ‌وبرگ خشک می‌شوند. سرخس مارچوبه نسبت به تعویض گلدان حساسیتی ندارد. یعنی می‌توان با خیال راحت  آن را برای مدت طولانی در یک گلدان نگهداری کرد

 ۵. نخل راپیس

 ۵. نخل راپیس 

این گیاهان نسبت به کم‌آبی اتفاقی مقاوم هستند، اما بهتر است مرتباً آنها را آبیاری کنید. نخل راپیس آن‌چنان نیازی به هرس ندارد. نخل‌های جدید را می‌توان با تقسیم یا قلمه‌زنی ساقه، تکثیر کرد. نور کامل خورشید به آن آسیبی نمی‌رساند، اگرچه ممکن است برگ‌ها در ابتدا تغییر رنگ دهند. بعداً، اثر آفتاب‌سوختگی روی برگ‌ها ناپدید می‌شود و گیاه خود را به‌آسانی تطبیق می‌دهد.

۶. کالانکوئه

۶. کالانکوئه 

ازآنجایی‌که این گیاه از گونه ساکولنت است، خاک خشک را ترجیح می‌دهد و در صورت مرطوب بودن خاک، احتمال دارد بپوسد و بمیرد. تعویض گلدان آن توصیه نمی‌شود، نوع نور خورشید مهم نیست و در تابستان و بهار به مقدار بسیار کمی کود نیاز دارند. تنها چیزی که باید در نظر داشته باشید این است که آبیاری بیش از حد برای گیاه مضر است؛ ریشه‌ها پوسیده می‌شوند و دچار آفت شپشک آرد آلود‌ (حشره‌ای است که در مکان‌هایی گرم و مرطوب فعالیت دارد) شود.

۷. انجیر برگ‌ریز

۷. انجیر برگ‌ ریز 

این گیاه آپارتمانی به خاک سرشار از مواد مغذی نیاز ندارد، فقط  به آب‌دهی مناسب نیاز دارد. به‌سرعت رشد می‌کند و در خارج از خانه بسیار بزرگ می‌شود (بسته به نوع شما). آن را جابه‌جا نکنید یا گلدانش را تعویض نکنید، در غیر این صورت برگ‌هایش می‌ریزد. با این وجود، در صورت جابه‌جایی یا تعویض گلدان، در عرض چند هفته به حالت قبل برمی‌گردد. این گیاه  با دمای متوسط سازگار است، اما آنها را دور از رادیاتور یا کولر قرار دهید.

۸. پول چینی

۸. پول چینی 

این گیاه یک گیاه مقاوم است که در گذشته روی صخره‌های کوه‌های آسیای شرقی می‌روییده است. مراقبت از گیاه پول چینی  بسیار ساده است. این گیاه برای رشد سریع باید نور خورشید را به مقدار زیاد و به‌صورت غیرمستقیم دریافت کند. همچنین تکثیر آن بسیار آسان است؛ ریشه‌های جدید آن در عرض چند هفته شکل می‌گیرند و برگ‌های جدید نیز به‌سرعت رشد می‌کنند.

آیا گیاهان دیگری را می‌شناسید که نگهداری‌شان آسان باشد؟ چه تعداد از این گیاهان را در خانه نگهداری می‌کنید؟

 


                             بهترین و نزدیکترین گلخانه در تهران را در بیزاَپ پیدا کنید!


نظرت واسه ما مهمه، لطفا ثبتش کن!

wave