اقتصاد گیگ چیست؟ راهنمای کامل اقتصاد گیگ در سال 2021

  • دسته‌بندی: تکنولوژی
  • 1401/02/23
  • نویسنده: امید امیدی
  • زمان مطالعه: 10 دقیقه
  • نظر : 0
  • تعداد بازدید: 516

در تعریف ریشه کلمه گیگ اختلاف نظرهای زیادی وجود دارد. برخی بر این باورند که این کلمه از واژهengagement  «درگیرشدن» نشات گرفته است. درحالی‌که برخی دیگر معتقدند که کلمه گیگ از واژه فرانسوی gigue یعنی «رقصیدن» آمده است. نظریه دوم می‌تواند تا حدودی تصویر مطلوبی از وضعیت مشاغل گیگ را منعکس کند. فرض کنید یک گروه موسیقی در کنار خیابان مشغول نواختن موسیقی هستند، در این لحظه شخصی که شاید دکتر، مهندس، دانشجو یا غیره است به این گروه اضافه می‌شود و با رقصیدن و انجام حرکات زیبا جمعیت را خوشحال کرده و بابت این کار مقداری پول از جمعیت دریافت می‌کند.

در واقع اقتصاد گیگ یک بازار آزاد است که در آن اشخاص از طریق قراردادهای کوتاه مدت و به‌صورت مستقل کسب درآمد می‌کنند. در اغلب موارد، نیروهای کار فعال در اقتصاد گیگ، شغل مورد نیاز خود را از طریق اپلیکیشن‌ها و سامانه‌های آنلاین پیدا می‌کنند. نیروهای کار در اقتصاد گیگ را نمی‌توان کارمند نامید؛ بلکه باید آنها را به عنوان نیروهای مستقل یا خویش‌فرما شناخت که هر بار برای مشتری‌های گوناگون کار می‌کنند.

بیشتر بخوانید: استراتژی‌ های مارکتینگ با استفاده از IGTV اینستاگرام

با شنیدن عبارت اقتصاد گیگ شاید به صورت ناخود آگاه اسم اسنپ در ذهنتان بیاید.

طبق گزارش Statista ، 85.6 میلیون نفر تا سال 2027 در کشور آمریکا به‌صورت دورکاری و فریلنسری کار خواهند کرد. بر این اساس تا سال 2027، مشاغل فریلنسری 50 درصد افزایش پیدا می‌کنند.

انواع نیروی کار در اقتصاد گیگ             

برخی از مشاغل شناخته شده در اقتصاد گیگ نسبتاً جدیداند در حالی که برخی دیگر از زمان آغاز تجارت در جهان وجود داشتند. در زیر به فهرستی از مشاغل اقتصاد گیگ اشاره می‌کنیم:

فریلنسرها یا آزاد کاران: انجام خدمات برای مشتری‌های گوناگون

مشاوران: انجام خدمات مشاوره و راهنمایی برای مشتریان

پیمانکاران مستقل: همانند کارمندان سنتی هستند با این تفاوت که به صورت مستقل کار می‌کنند.

 پاره وقت­ها : نیروهای قراردادی مستقل پاره وقت

نیروهای فصلی: همانند پیمانکاران مستقل خدمات موقتی ارائه می‌دهند.

عملکرد نیروی کار در اقتصاد گیگ

نیروی کار گیگ از راه تکمیل و انجام کارهای چندین مشتری کسب درآمد می‌کند. در اقتصاد گیگ مشتری‌ها می‌توانند افراد عادی جامعه و نیز جزء کسب‌وکارها باشند. به طور کلی مشاغل گیگ تنوع زیادی دارند؛ از انجام کارهای محوله مثل شاگردی گرفته تا برنامه‌نویسی، می‌توانند در دایره مشاغل گیگ تعریف شوند.

عده‌ای از نیروهای کار گیگ روش کسب درآمدشان به صورت ساعتی است و عده دیگر با انجام پروژه‌های گوناگون حقوق خود را دریافت می‌کنند. اگر یک نیروی کار گیگ به صورت ساعتی دستمزد بگیرد، در اغلب موارد می‌تواند زمان و نحوه انجام کار خود را انتخاب کند.

معمولاً بسیاری از افرادی که به مشاغل گیگ روی می‌آورند شغل پاره وقت یا تمام وقت ثابتی دارند ولی برای دریافت درآمد بیشتر، مشاغل گیگ را انتخاب می‌کنند.

10 نمونه از بهترین مشاغل اقتصاد گیگ

مشاغل متنوعی در اقتصاد گیگ وجود دارند. در ادامه این مقاله به 10 مورد از فرصت‌های شغلی گیگ که از محبوبیت بیشتری در بین مردم برخوردارند، اشاره خواهیم کرد.

1- سفر اشتراکی و رانندگی تاکسی

اساس این شغل به این صورت است که برای یک سفر از قبل تعیین شده، مسافرانی را برای کاهش هزینه‌های خود سوار می‌کنید. به عنوان مثال فرض کنید شما هر روز از نقطه A تا B  که 30 کیلومتر مسافت دارد، به تنهایی برای رسیدن به محل کار خود طی می‌کنید؛ ولی پس از بستن قرارداد با یک شرکت، هر روز برای کاهش هزینه‌های خود و کسب درآمد بیشتر، افرادی را که به همان مسیری که شما می‌روید با خود هم مسیر می‌کنید. در شغل رانندگی تاکسی می‌توان اسنپ یا تپسی را مثال زد. می‌توانید علاوه بر شغل دولتی یا آزادی که دارید روزانه چند ساعت را در این مشاغل گیگ کار کنید و درآمدتان را افزایش دهید.

2- آموزش و تعلیم

آموزش و تعلیم یکی از انواع مختلف اقتصاد گیگ است که می توان از آن کسب درآمد کرد. گاهی بسیاری از مدرسان، معلمان و مربیان در کنار شغل ثابتی که دارند برای مشتریان خود خدمات آموزشی فراهم می‌کنند و از این طریق به جمع نیروهای کار گیگ اضافه می‌شوند.

3- تحویل و توزیع

در حال حاضر اپلیکیشن‌های زیادی مانند اسنپ فود، زود فود، ریحون و... در تحویل غذا به مشتریان خود فعالیت می‌کنند. نیروهای کار گیگ اعم از پیک‌های موتوری و دوچرخه سوارها و صاحبان اتومبیل و ون‌ها می‌توانند به صورت آزاد و پاره وقت در زمینه تحویل غذا و خوراکی‌های دیگر فعالیت کنند و از این طریق درآمد به دست بیاورند.

4- امور کنترلی و نظارتی

مشاغل امور کنترلی و نظارتی در اقتصاد گیگ شناخته شده هستند. به عنوان مثال افراد زیادی به عنوان دستیارهای مجازی مشغول انجام پروژه‌های گوناگون هستند.

5- توسعه نرم افزاری

یکی دیگر از مشاغل پرطرفدار و پولساز اقتصاد گیگ، فعالیت در زمینه برنامه‌نویسی یا توسعه نرم افزاری است. توسعه دهندگان نرم افزار اغلب به عنوان  پیمانکار و مشاور در اجرای پروژه‌های راه‌اندازی وبسایت‌ها، طراحی اپلیکیشن و ساخت بازی‌های کامپیوتری فعالیت می‌کنند.

برنامه نویسی

6- حسابداری و امور مالی

بخش زیادی از نیروهای کار اقتصاد گیگ را افراد فعال در امور حسابداری و مالیات تشکیل می‌دهند. افرادی که در این حوزه کار می‌کنند معمولاً به‌صورت پیمانکاری و تنظیم قراردادهای کوتاه مدت به انجام امور حسابداری شرکت‌ها و سازمان‌های گوناگون می‌پردازند.

7- دیجیتال مارکتینگ

یکی دیگر از مشاغل جدید و نوظهور در اقتصاد گیگ، انجام امور مربوط به کارهای دیجیتال مارکتینگ است. افراد زیادی در این حوزه به‌عنوان کارشناسان سئو (بهینه‌سازی وب‌سایت)، تولیدکنندگان محتوا، مشاوران دیجیتال مارکتینگ، پشتیبان‌های سایت و گردانندگان شبکه‌های اجتماعی مثل اینستاگرام، تلگرام و... به‌صورت فریلنسری و یا دورکاری مشغول به کار هستند.

8- مدیریت پروژه

از مدیران پروژه در بسیاری از امور صنعتی، برای کنترل و نظارت پروژه استفاده می‌شود و معمولا قراردهای پیمانکاری و کوتاه مدتی تنظیم می‌کنند و پس از پایان هر پروژه، در پروژه‌های بعدی مشغول می‌شوند.

9- نویسندگی و مترجمی

نویسندگی یکی از بخش‌های بزرگ اقتصاد گیگ است که شامل مشاغلی از قبیل نویسندگی خبر، تبلیغ نویسی، ترجمه و غیره است. افراد بیشتر به صورت دورکاری این مشاغل را انجام می‌دهند.

10- مدیریت تشریفات و رویدادها

مجالس عزا، مراسم عروسی، مهمانی‌های گوناگون، کنفرانس‌ها و نشست‌های رسمی همه به گردانندگان موقت نیاز دارند که این خود در حوزه اقتصاد گیگ تعریف می‌شود.

مزایا و معایب اقتصاد گیگ

اقتصاد گیگ دارای مزایای زیادی است که مشاغل سنتی از آنها بی‌بهره‌اند. با این حال کاستی‌هایی هم دارد که در ادامه همین مقاله به هردوی آنها اشاره می‌کنیم:

5 مورد از مزایای اقتصاد گیگ

ورود راحت

وارد شدن به اقتصاد گیگ بسیار آسان است. تعداد زیادی از مشاغل اقتصاد گیگ نیازمند تجربه قبلی و توانایی خاصی نیستند و فرد به راحتی می‌تواند وارد آنها شود و فعالیت کند.

انعطاف پذیری

نیروهای کار در اقتصاد گیگ این شانس را دارند که زمان انجام پروژه و مشتری را به سلیقه خود انتخاب کنند. بر همین اساس بسیاری از نیروهای کار اقتصاد گیگ در منزل کار می‌کنند.

تنوع

نیروهای کار در اقتصاد گیگ می‌توانند برای چند مشتری هم‌زمان کار کنند که این خود به جذابیت کار و عدم خستگی و روزمرگی کمک می‌کند.

استقلال

نیروهای کار اقتصاد گیگ، کارفرمای خود هستند. به عبارت دیگر، یک نیروی کار گیگ خود رئیس خودش است. بر این اساس، اکثر نیروهای کار گیگ مجبور نیستند در هیچ جلسه‌ای شرکت کنند، پیشرفت‌های فنی را بررسی کنند یا با فشارها و تنش‌های محیط کار روبرو شوند.

فرصت انجام یک شغل جدید

عده زیادی از مردم ایده‌های کسب و کار خوبی در سر دارند که دوست دارند آنها را عملی کنند. اما به دلیل اینکه در جایی شغل ثابتی دارند و نگران از دست دادن منابع درآمدی خود هستند، ایده‌های بکر خود را دنبال نمی‌کنند. اما افراد فعال در اقتصاد گیگ نگران نیستند و به راحتی می‌توانند همه ایده‌های خود را عملی کنند.

معایب اقتصاد گیگ

دستمزدهای کم

در عین حال که بسیاری از نیروهای کار در اقتصاد گیگ ممکن است درآمدهای خوبی را بدست بیاورند اما به طور کلی از آنجایی که مشاغل و پروژه‌های اقتصاد گیگ کوچک هستند، انتظار درآمدهای کلان هم نباید از آنها داشته باشید.

درآمدهای بی ثبات

نیروهای کار اقتصاد گیگ در اغلب موارد با توجه به حجم و مقدار کار، درآمد ثابتی ندارند.

نبود مزایا

در اقتصاد گیگ کارفرمایی وجود ندارد که مزایای ضروری را فراهم کند. افراد خوداشتغال، باید مسئولیت بیمه و برنامه‌های بازنشستگی خود را بر عهده بگیرند.

استرس و فرسودگی روحی

کار کردن در حوزه اقتصاد گیگ می‌تواند خسته‌کننده و استرس‌زا باشد. مدیریت بسیاری از مشاغل و هدایت مشتری‌ها برای هر فردی راحت نیست. از طرفی نمی‌دانید کار بعدی شما کی شروع می‌شود یا اساساً پروژه‌ای به شما محول خواهد شد یا خیر. تمام این موارد می‌تواند زمینه‌های استرس را برای شما فراهم کند.

 


بهترین شرکت دیجیتال مارکتینگ تهران را در بیزاپ پیدا کنید


 


نظرت واسه ما مهمه، لطفا ثبتش کن!

wave